Už 17 let oblékáme motorkáře :) :) NYNÍ SLEVY až 71% - hledej ve výprodeji !!!

Jak zazimovat motorku

Chceš na jaře bez problémů sednout na svoji mašinu? Pak je potřeba věnovat svýmu biku před zimou trochu péče.

4 hlavní zásady :

* natankovat
* umýt
* ošetřit
* uložit

Natankovat ?

Před zazimováním motorky je nejlépe natankovat nádrž až téměř pod hrdlo. Je to z toho důvodu, aby nádrž přes zimu nerezla, to se týká především starších motocyklů, které jsou umístěny ve studené garáži.

Čím umýt a ošetřit motorku?

Základ je pořádně umýt do všech záhybů. My sami používáme speciální přípravky Muc off. Tyto přípravky - na čištění i údržbu jsou šetrné, ekologické, ale hlavně - fungují, sám je používám. Na všechny kovové části můžeš použít spray Muc off MO94.

Jak zazimuju já?

Nejdříve celou motorku nastříkám přípravkem Bike Clean a nechám 5 minut působit, pak ji spláchnu vodou. Potom vysuším čistým hadrem a přeleštím. Po umytí nechám bike pořádně proschnout (dobrý je kompresor na  vyfoukání)  aby nikde nezůstala voda (když bude motorka ve studené garáži, mohla by začít na šroubech rezivět.
Potom se věnuju jednotlivým částem motorky.
Řetěz - nastavím do požadovaného průvěsu  (podle typu motocyklu) a následně ho vyčistím. K vyčištění používám přípravek speciálně určený k čištění řetězů Chain Clean. Po vyčištění namažu mazadlem Chain Lube a přebytečný mazivo setřu.
Brzdiče - poté vezmu spray Disc Brake cleaner a vyčistím brzdiče včetně brzdových destiček.
Pneu - nahustím pneumatiky na požadovaný tlak.
Baterie - nakonec vyndám baterii,  kterou uložím do temné místnosti s teplotou cca 10°C (nejlepší je špajz). Baterii každý měsíc minimálně jednou nabíjím. Používám nabíječky BS a FULBAT, které baterku udržují a v případě nutnosti sami dobijí. Kdo má teplou garáž, nemusí baterii vyndávat z motorky, ale určitě je potřeba ji dobíjet, tak jako v prvním případě.

Jak uložit motorku?

Ve studené garáži nikdy nezapomeň vyndat baterii, jak jsem už psal, kterou pak umísti do temné suché místnosti např. špajz. Ideální je po každém měsíci změřit, případně dobít (u gelových baterií je potřeba mít speciální impulsní nabíječku).
Motorku je potřeba postavit na hlavní nebo pojízdný stojan tak, aby pneumatiky nenesly žádnou váhu, jestliže nemáš hlavní stojan, je potřeba cca po 14 dnech popojet, aby gumy nestály celou zimu na jednom místě (deformace pneu).
Nakonec zakrýt motorku moto plachtou a to prodyšnou (určitě nepoužívej igelit).

Pár rad závěrem:

Jak se správně maže řetěz?

Řetěz se správně maže pouze mezi články, a to tam, kde je gumový Okroužek nebo Xkroužek. Z vnější strany by měl být čistý, aby se na něho nezachytával prach.

Jak poznám, že je potřeba řetěz vyměnit za nový?

Chytni článek řetězu na zadní rozetě a tahem od rozety zjistíš vůli řetězu. Jestliže je tam vůle větší než 3mm, je dobré řetěz vyměnit. Doporučujeme vždy vyměnit řetěz včetně řetězových kol.

Jak poznám, že je potřeba vyměnit brzdové destičky?

U většiny brzdových destiček je na brzdné ploše drážka. Když tato drážka není vidět, je potřeba brzdové destičky vyměnit. Některé destičky tuto drážku nemají,    z vlastní zkušenosti doporučuju při minimální tloužce brzdové směsi 2mm tyto destičky vyměnit.

Kdy vyměnit olej?

Jestliže máš motorku v teplé garáži, není úplně nutné olej měnit před zimou. Ale jestli je motorka ve studené garáži, tak určitě doporučuju olej vyměnit před uložením do garáže.

Startovat v zimě?

Startovat motocykl v zimním období ve studeném prostředí nedoporučuju.

 

Moto:    "Jak motorku na zimu uložíš, tak se na jaře svezeš"

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde