Eshop funguje 24hod denně, 7 dní v týdnu! Pro výdej balíků PPL Parcelshop a pro výdej objednávek přes eshop MÁME OTEVŘENO Po-Pá 9,30-12 a 13,30-17,30hod !

Startovat nebo nestartovat v zimě??

Dneska máme skvělé téma, které se týká především motorek, které jezdí v teplejší části roku a teď v zimě spí v garážích.

Každý z nás kdo jezdí na motorce, tak má občas chuť si nastartovat v zimě svojí motorku a zažít ten zvuk a nadýchat se toho božského spáleného benzínu. Jestli, ale chceš aby tvoje baterie byla na jaře ve 100% stavu je potřeba dodržet pár základních věcí.

Když budeš startovat v mínusových teplotách, tak baterie dostává pěkně zabrat. Navíc u starších motorek, kde se používá ke startu sytič a nechytne potvora na poprvé, tak tímto startem odebereš baterii hodně šťávy. Počítej s tím, že se baterie při cca 2minutách běžení motoru, spíš vybíjí, alternátor nemá šanci baterii za tak krátkou dobu dobít na hodnotu baterie před startem. Aby se správně dobila, je potřeba s motorkou jet minimálně 30km.

Další problém je, že motorka se ohřeje a poté rychle zchladí a při mrazivém počasí se sráží voda, která způsobuje korozi především ve spojích u šroubů, ale hlavně zevnitř výfuku. To se týká především studených garáží, stodol a podobných míst, kde není teplo.

Naše rada:

Ve studené garáži nikdy nezapomeň vyndat baterii. kterou je dobré uložit do temné místnosti s teplotou cca 10°C (nejlepší je špajz). Baterii každý měsíc je potřeba minimálně jednou nabít. My používáme nabíječky FULBAT, které baterku udržují v požadovaném stavu a v případě nutnosti sami dobijí. Kdo má teplou garáž, nemusí baterii vyndávat z motorky, ale určitě je potřeba ji dobíjet, tak jako v prvním případě (u bezúdržbových, gelových a lithiových baterií je potřeba mít impulsní nabíječku)

Hodně lidí si myslí, že když koupí bezúdržbovou baterii, takže se o ní nemusí starat, tak to je přátelé pěkná blbost. Vždycky a za všech podmínek ji musíš minimálně jednou za měsíc zkontrovat a nabít :) 

Proč? Protože když klesne startovací proud pod určitou mez, tak se s ní můžeš dát tak akorát vyfotit a můžeš kupovat novou :(

(Konvenční olověné baterie, které se především používají u starších motorek se dají částečně oživit, ale nikdy už nedosáhnou plné kapacity)

 

Jezdíme na motorkách už skoro 40 let a veškeré rady, které v blogu píšeme, jsou pouze naše zkušenosti a doporučení, ale rozhodně je nechceme nikomu nutit :)

Fajn neděli přejí JOMAXÁCI