Motovýlety

Jak připravit motorku na jednodenní motovýlet

Chystáš se na tvůj celodenní výlet na motorce a nevíš úplně přesně, co si s sebou vzít na cestu?

Na co nezapomenout?

Tak si pojďme shrnout to nejdůležitější:

1. Kontrola motorky před cestou

Zkontrolovat pneumatiky, světla, brzdy, stav oleje. Tohle bys měl ale dělat před každou tvojí vyjížďkou. A taky doplnit nádrž, ať se před samotným moto výletem nemusíš hned ráno zdržovat na benzíně.

2. Itinerář moto výletu

V klidu si doma rozmysli, kam se s tvým bikem vydáš.. orientačně se podívej do mapy nebo navigace, jestli tě čekají objížďky a případně trasu uprav. Pokud jsi zvyklý jezdit na navigaci, zadej si do ní naplánovanou trasu. Na motorku připevni pouzdro na telefon nebo navigaci a zkontroluj, jestli dobře drží. Pokud jezdíš podle mapy, napiš si alespoň hlavní body, kudy pojedeš.

drzaky_na_telefon_do_riditek

Magnetické držáky na telefon od Peak Design s doživotní zárukou

3. Co si vzít s sebou na moto výlet

Co si všechno máš vzít s sebou na výlet na motorce, je dost individuální. Někteří střelci vezmou doklady, peníze, telefon a jedou. Protože máme dost moto výletů už za sebou, tak ti z vlastních zkušeností můžeme v klidu říct, že takhle "nevybavený" teda už nejezdíme. Vždycky mám menší zavazadlo, ve kterém nikdy nechybí nepromok (jednak proti dešti, ale taky zahřeje, když je třeba chladnější ráno). Mám raději bundu a kalhoty zvlášť (je to praktičtější po dešti, když se udělá teplo, tak si sundám nepromokavou bundu, abych se neuvařil, ale kalhoty si ještě chvíli nechám, abych nebyl zacákanej, když je ještě silnice mokrá).

nepromoky

Ukázka nepromokavých hadrů - zákazníkům doporučujeme reflexní prvky kvůli bezpečnosti při zhoršení podmínek na silnici.

Pak mám s sebou první pomoc na opravu pneumatiky, stačí menší sada, která nezabere tolik místa, nebo antipich na nafouknutí, no a síťku na uvázání čehokoliv mám s sebou vždycky (doporučujeme tu s šesti pogumovanýma háčkama, aby se neodřel podsedlák).

síťka

Šikovní pomocníci na cesty.

4. Kam ty věci na motorce uložit

Je několik variant a každému vyhovuje něco jiného. Můžeš mít batoh na záda, do kterého dáš třeba i notebook nebo helmu. Většina batohů na motorku má zesílená záda a bezpečnostní zapínání. Na záda můžeš dát ale i tankvak, který má popruhy k tomu určený, a při jízdě ho máš připevněný na nádrži nebo na zadní sedačce.

Tankvak si vybírej podle typu motorky. Proč? Jestli chceš mít tankvak na motorce vepředu na nádrži, tak je důležitý, jestli máš kovovou nebo plastovou nádrž. Jsou totiž tankvaky, které mají na bocích magnety, a ty jsou právě určený na kovovou nádrž (magnety sice skvěle drží, ale pro jistotu doporučujeme ještě zajistit popruhem). Pokud máš na motorce nádrž plastovou, musíš mít tankvak s uchycením na objímku nádrže tzv. tanklock. V tomto případě si musíš k tankvaku pořídit ještě objímku, která se liší podle typu motocyklu (a pozor, nejen podle typu, ale taky i podle roku výroby). Pokud si chceš připevnit tankvak dopředu na nádrž, tak dobře vybírej a nejlépe před koupí zkus na motorce. To proto, abys přes něj dobře viděl a nepřekážel ti. Některé z tankvaků se dají totiž zipem rozšířit (=zvednout).

tankvaky

Vždy po ruce a praktický popruh na nošení - ideální na výlety.

Na kratší vyjížďku ti může stačit taška na nohu. Tyto brašny jsou většinou menší, připevněné okolo pasu a okolo stehna. A byť se to nezdá, vejde se do nich poměrně dost věcí. Jejich výhodou je, že když slezeš z motorky třeba na benzíně, máš vše důležité (doklady, telefon, peníze..) ihned při sobě.

tašky_na_nohu

Praktické nejen na výlet nebo dovolenou, s malým zavazadlem můžeš jezdit prakticky pořád.

Tankvaky, brašny i batohy mají většinou v základní výbavě nepromokavou pláštěnku. Když chceš mít jistotu, že všechno, co máš s sebou, bude v suchu, pak zvol nepromokavý válec. Do deště je perfektní a navíc se dá zarolovat podle toho, jak moc ho naplníš. Některé z voděodolných válců mají popruhy na záda, některé přes rameno. Nepromokavý válec přichytíš popruhama nebo síťkou na zadní sedadlo.

nepromokavé_válce_na_motorku

Nepromokavé vaky řadíme do nejpraktičtějších zavazadel na cestování.

5. Bezpečí motorky

Pokud plánuješ při svém moto výletě zastávky s tím, že se od svojí motorky vzdálíš, tak si nezapomeň přibalit moto zámek. Zámky na motorku jsou buď řetězové (když potřebuješ připevnit k něčemu jinému) nebo na kotouč (liší se podle velikosti kotouče). Taky můžeš mít zámek s alarmem, který začne při pohybu slušně ječet:) K zámku na kotouč ti doporučujeme pořídit připomínač zámku, je to šikovná věcička. Hodit se může i plachta na motorku.

zámek_na_motorku

Bezpečnost je základ a štěstí přeje připraveným.

Pokud bys s výběrem potřeboval poradit, tak se u nás zastav na kus řeči, rádi ti poradíme. A pokud bys nechtěl být při výběru nikým rušen, můžeš využít naši novinku - privátní prodej, kdy otevřeme náš obchod pouze pro tebe v hodinu, kterou si sám vybereš.

Přejeme ti fajn, slunečný výlet :)

JOMAXÁCI

V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz. 

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640

Jomaxácké motovýlety - třídenní trip

Konečně.. už aby byl pátek :) Chystáme se s chlapama na třídenní trip, parádní silnice, večer pokec u pivka, prostě voraz. Tentokrát si chceme víc zajezdit než čučet po památkách, takže jsme tomu přizpůsobili i itinerář.

Příprava moto výletu aneb já snad nevyjedu

Je sice teprve středa, ale nedá mi to a aspoň si připravím něco málo s sebou. Jedeme bez našich batůžků, takže toho moc nepotřebuju, stan, karimatku, pár kousků oblečení, pantofle, toaletní potřeby, hajzl papír ...atd :) Ale nepromok bych asi vzal, počasí je každou chvíli jiný, předpovědi se nedá moc věřit, tak ať jsem připravenej. Sakra, kde mám ten nepromok? "Miláčku - nevíš náhodou, kam jsem ho loni uklidil, v garáži asi není?" No, že bych ho dal do kůlny, to se mi nezdá .. A do pr.. co to jako je ?  Odkdy chutná nepromok myším? No tak naštěstí mám zejtra celej den, abych pořídil nový, to se zvládne. Všechno ostatní moto oblečení je OK, vždyť už jsem letos vyjel aspoň okolo baráku, takže pohoda. Ale asi bych měl aspoň očistit plégo na helmě, minule nebyl čas, když jsem schytal pěkněj ranec mrtvolek z tý zkurvený řepky. Tak jo, jdu na to.. teda to snad už není možný, kdo mi ten vejlet nepřeje .. že jsem na to plexi vůbec šahal, je celý poškrábaný, proč jsem to nenechal radši špinavý :( A další čirý samozřejmě v zásobě nemám, tak nasadím kouřový a holt musí bejt hezký počasí. Nene, zvládnu pořídit nový i s tím nepromokem. A pro jistotu kouknu ještě i do garáže, jestli je baterka v motorce v cajku. Naštěstí jo, tak snad už jsem vše špatný vyčerpal a teď už jenom Pohoda-JAZ.

Ve čtvrtek jsem pořídil nepromok i nový čirý plexi. Takže v pátek sraz na benzíně ..

Říká se sice do třetice, ale to se mně určitě netýká. A nebo jo, páč ráno v pátek infarktovej stav .. přijdu do garáže a prázdná přední guma. Tak to se fakt může stát jen mně :( včera odpolko jsem to byl ještě projet a někde chytil šroub. Volám chlapům, že mám prekérku. "Chlapi, dejte si kafčo navíc, budu mít zpoždění" A kromě shánění nový gumy (protože je píchlá tak blbě, že je bohužel na výměnu), si dávám do báglu raději i antipich a opravnou sadu. Nová guma je konečně tam. Sice se značným zpožděním, ale vyrážíme.. směr Brněnská přehrada, kde máme v plánu v pátek v kempu přenocovat.

 brnenska_prehradaBrněnská přehrada

Trasa prvního dne

Vyjíždíme směr Čáslav, Golčův Jeníkov na Seč, pak přes Horní Bradlo do Hlinska. Jeníkov, Kameničky, Herálec, Cigháj až do Ždáru nad Sázavou. Pokračujeme do Nového města na Moravě, přes Křídla, Zvole do Olší a Tišnova. Kuřim, Jinačovice, Rozdrojovice a jsme na Brněnské přehradě. Zakotvíme v kempu, postavíme rychle stany a jdem na pivko a požádnej dlabanec :)

trasa_patek

Sobotní nejdelší trasa

No na rovinu, moc se nám po večerní veselici vstávat nechce, ale cesta je dneska dlouhá, tak nekecat, rychlá snídaně a frčíme. Z přehrady míříme do jižních Čech. Takže přes Ostrovačici míjíme Rosice až do Ivančic. Dál okolo Moravského Krumlova směrem na Znojmo, které objedeš a dál jedeš podél státních hranic (Vranov nad Dyjí, Šafov, Uherčice, Slavonice, Nová Bystřice, Čímeř, Lásenice, Příbraz, Chlum u Třeboně). Dál na Suchdol nad Lužnicí, Nové Hrady, Kaplice až do Českého Krumlova, kde máme domluveno ubytování ve Vile Vyšehrad (přímo za penzionem je schované parkoviště pro motorky :) Večer je jasný, návštěva historického centra a už se těšíme na pořádnou flákotu a jak jinak pííívo. Tentokrát musíme s mírou, penzion je nahoře nad městem.

trasa_sobota

Trasa na neděli

No sliby chyby, nějak nám večer necvaklo, že jede s náma Míra, takže ráno bylo fakt za trest. Proč? Protože Míra prostě žádnou míru nezná :) Z Českýho Krumlova vyrážíme až v 10hodin dolů přes Černou v Pošumaví, Horní Planou do Volar. Pak na Prachatice, Bavorov, Vodňany, Temelín, Týn nad Vltavou, Milevsko, Votice, Vlašim, Divišov až do Sázavy, kde se rozjíždíme každý k domovu.

trrasa_nedele

Když to shrnu, tak počasí bylo super v pátek, v sobotu a neděli pak pouhých 15 stupňů a sem tam nějaká přeháňka, ale to nám dobrou náladu rozhodně nezkazilo. Když je dobrá parta, není nic problém. Jo a poslední den to bylo moc pěkný svižný svezení :) Jinak po cestě bylo plno možností na zastavení, takže jestli někdo z Vás pojede stejnou trasu, bude na co koukat :)

Fajn den :) JOMAXÁCI

 

V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz. 

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640

 

 

Jomaxácké motovýlety XIII. na sever Čech a Moravy

...začíná sezona výletů a dovolených. I my jsme začátkem června vyrazili na třech motorkách na tři dny. Pro inspiraci posíláme report :)

1.den

motovyletTrasa prvního dne

Vyrážíme z Kutné Hory, což je bývalé Královské město a již dlouho je v UNESCU. Jenom návštěva tohoto města by ti zabrala minimálně týden a stojí opravdu za to :) Staré město je úžasně opravené včetně parků a večer osvícené staré památky se zahradami nemají chybu. No a návštěva jednoho z nejlepších koktejl barů v ČR Barborská je jenom třešničkou na dortu (najdeš ho kousek od Chrámu svaté Barbory).

My se ale chystáme na sever... Sraz máme, jak jinak, než u benzínky. Plníme nádrže nechutně drahým benzínem, nasedáme a míříme z Kutné Hory na Nové Dvory, kde hned za cedulí se dáme doleva a pěknými zatáčkami se dostaneme do Záboří n./Labem a pak mostem přes řeku do Týnce n./Labem směrem na Krakovany. Pak projíždíme mezi lesy pár vesnic, až se dostáváme k Hradecké dálnici, kterou nadjedeme a valíme na Chlumec n./Cidlinou, kde na prvním kruháči se dáváme první odbočkou doprava a na další křižovatce pod kopcem doleva, směr Nový Bydžov. Přejíždíme dost rozbitý žel.přejezd, za kterým v kopci po levé straně je parádní velký dětský park. Za cedulí je pár pěkných táhlých zatáček, které tě dovedou do vesnice Nepolisy, kde je bohužel objížďka, která nás sice vede doleva, ale volíme kratší a lepší objezdnou trasu doprava na Mlékosrby, Mělník, Humburky, za kterými se dostáváme na konec Nového Bydžova, kde přejíždíme hlavní silnici na Králíky a pak pokračujeme pěknými zatáčkami s dobrým povrchem směr Hořice. Náš cíl v Hořicích je muzeum motocyklových závodů Gustava Havla, které sídlí vpravo nad náměstím v místním zámku. Ale to by nebyly Hořice, abychom si nejdříve neprojeli celou závodní trať :) Po projetí jedeme do zmíněného muzea, kde se dá na motorce zaparkovat až přímo u vchodu do Muzea (je to vlastně hned za vraty vlevo). Sesedáme a už nás vítá pohodový pán, platíme pouhých 50,- Kč za osobu, odkládáme si věci na věšák a hurá na prohlídku. Vážení, kdo miluje Road Racing a má rád historii těchto závodů, tak si přijde určitě na své. Nádherné motorky, dobové fotografie, popisky, oblečení a navíc síň Slávy 120let motoristických závodů je fakt pecka.

motovylet_ (22)Muzeum v Hořicích

motomuzeum_hořiceGustav Havel a mnoho dalších závodníků v muzeu nesmí chybět :)

motovylet_ (16)A jak vypadá tvoje moto dílna?

No nic, musíme frčet dál, náš cíl dnešní cesty je Malá Úpa v Krkonoších. Skáčeme na motorky a frčíme do kopce k věži, kde je start 300 zatáček Gustava Havla a pokračujeme dál z kopce zatáčkami na Miletín, a protože nechceme jet po hlavní silnici, odbočujeme na Bílou Třemešnou. Trochu jsme se hned po odbočení lekli povrchu silnice, ale je to jenom pár desítek metrů a pak už je to v pohodě, takže pokračujeme a cca po 2km se napojujeme na silnici, která nás vede do vesnice Mostek a dále pokračujeme na Hostinné, Rudník, Svoboda n./Úpou, Horní Maršov (tady nás bohužel přibrzdil semafor, protože jak jsme pak průjezdem zjistili, dělají tam tři nové mosty za sebou a to bude asi chvilku trvat). Je to sice zdržení, ale trochu odpočinku nám neuškodí. Po projetí odbočujeme hned doprava na Malou Úpu. Na konec dne je to parádní svezení v údolí řeky Úpy, které tě pak vyhodí na krásně posekané paseky s opravenými chalupami. Blížíme se do cíle k Pivovaru Trautenberk, kde parkujeme a jdeme se ubytovat. Zvenku to sice vypadá obyčejně, ale pokoje jsou po rekonstukci parádně zařízené, včetně koupelny se sprchou. My se ale už těšíme na večeři a pořádně vychlazené místní pivo Trautenberk :)

vylet_na_motorce_krkonoseMalá Úpa nás vítá

motovylet_ (1)Parádní ubytování v penzionu Trautenberk :)

motovylet_na_moravu (6)Tak ten výhled na Sněžku nemá chybu :)

motovylet_trautenberkPivo zasyčelo, takže jsme ho ani nestihli vyfotit :)

2.den

motovylet_den_druhyTrasa druhého dne

Vyrážíme ráno v 9 po vydatné snídani do údolí na Trutnov. Cesta údolím je opět parádní, pak sice za Horním Maršovem přijde trochu nezáživný sjezd do Trutnova, ale dá se to vydržet. Projíždíme Trutnov a míříme na Úpici, Červený Kostelec a Náchod. Průjezd Náchodem také není moc příjemný, jelikož je to Tranzit do Polska, ale cca za 10 minut vyjíždíme z Náchoda a v kopci se řadíme do levého pruhu a odbočujeme na Nové Město n./Metují, kde nás čeká pěkná a široká silnice na předjíždění. Za Novým Městem odbočujeme z hlavní trasy na Slavoňov a pokračujeme po okresní silnici do Olešnice v Orl.horách a Deštné v Orl.horách, za kterým odbočujeme doleva a jedeme po hranici s Polskem přes Orlické Záhoří a dolů na Bartošovice, kde se dáváme doprava na Rokytnici v Orl.horách. No a blížíme se pomalu k Žamberku, kde nás čeká návštěva Muzea starých strojů a na to se hodně těšíme. Máme ještě chvilku čas, tak zastavujeme v Žamberku u nové Benziny na občerstvení, kde probíráme zážitky z dnešní cesty. Po krátkém odpočinku vyrážíme k Muzeu, kde na nás už čeká průvodce, natěšený starší pán v důchodovém věku. Sesedáme, představujeme se navzájem a už teď víme, že to bude stát za to :) Kdyby totiž aspoň polovina důchodců v naší krásné zemi měla optimismus jako tento pán - to by nám bylo hej. No nic, odkládáme helmy a věci do skladu a můžeme vyrazit na dvouhodinovou prohlídku. Přátelé, jestli jste milovníky techniky, tak tady si opravdu užijete, nebudete vědět, kam dřív koukat a znalosti pana průvodce Vás určitě ohromí. Není to totiž jenom muzeum strojů, aut a motorek, ale ve spodních halách opravují a vyrábí parní lokomotivy. No co ti máme povídat, byli jsme tam nakonec 2,5 hodiny a nechtělo se nám ani odjíždět :))

Tato stará fabrika totiž jednou totálně vyhořela a zbyly z ní pouze obvodové zdi. Dneska to mají čeští majitelé, srdcaři, kteří to dávají už 12 let dohromady a udělali tam obrovský kus práce a velká pecka je, že  se jim podařilo letos získat dotaci z evropských fondů, která by měla stačit na kompletní revitalizaci této továrny. Za dva roky to má být hotové jako muzeum, kde budou jezdit i parní lokomotivy a bude to skutečně nádhera.

Jeď se tam podívat, stojí to opravdu za to !!!

muzeum_starych_strojuParádní muzeum starých strojů fakt stojí za návštěvu :) 

No a my startujeme mašiny a pokračujeme za Žamberkem po pěkné silnici na Líšnici a dále na Mladkov a Králíky, dolů na Červenou Vodu, Olšany, Bludov, Šumperk a Velké Losiny, kde zastavujeme v místní vyhlášené Pralinkárně. Jelikož je už dost hodin a chceme stihnout večeři v cíli cesty Javorníku, dlouho se nezdržujeme a valíme do skvělých zatáček na Červenohorské sedlo, kde už nebyl takový provoz a parádně jsme si to užili :) Sjíždíme do Bělé pod Pradědem a čeká nás mrdačka cca 20minut přes Jesenik, Českou Ves a Písečnou, kde odbočujeme na Supíkovice a tam nás čeká úžasných cca 30km klikatých silnic s parádním povrchem po hranici s Polskem směr na Vindavu, Bernartice a poslední město před hranicí a cíl cesty Javorník. Ubytování jsme si zajistili v Hotelu pod zámkem, nečekali jsme za 500,- Kč na osobu nic extra, ale o to víc nás to překvapilo, ideální místo pro bandu motorkářů. Výborná obsluha, výborný jídlo, včetně snídaně (cena cca 100,- Kč). Pokoj menší, ale se sprchou i záchodem, dokonce i s televizí a venku parádní posezení.

No nacpali jsme se parádně, jo a jinak točí Plzeň :)

motovylet_na_moravu (1)Ubytování v Javorníku

motovylet_na_moravu (5)Nádherný výhled od zámku

motovylet_moravaZámek v Javorníku

3.den

trasa_tretiho_dneTrasa třetího dne

Ráno po skvělý snídani odjíždíme stejnou trasou jako večer, až na ty jednosměrky, které nám trochu zamotaly hlavu :) Takže pokračujeme na Vidnavu a dále po hranicích s Polskem na Mikulovice, Zlaté Hory. Bohužel dneska to bude jenom o ježdění, protože se musíme vrátit domů dříve než jsme původně počítali, proto zkracujeme trasu a dáváme se doprava na Vrbno pod Pradědem se zastávkou na kafčo v Lázních Karlova Studánka. Pak pokračujeme na Malou Morávku a do Rýmařova. Projíždíme Rýmařov a míříme na Šumperk, Bludov, Olšany, za kterými začíná parádní zatáčkovitý úsek, který vede přes Bukovice, Štíty a končí v Lanškrouně. Za Lanškrounem volíme rychlou trasu na Svitavy, Polička, Hlinsko, Ždírec, je to samá rovina, ideální pro čopraře nebo pro střelce. Původně jsme chtěli jet zajímavější trasu, a to z Lanškrouna na Ústí nad Orlicí, pak dolů na Litomyšl, Nové Hrady, Skuteč, Chrást, Chrudim a Kutnou Horu :)

No nic, máme už v hlavě další motovýlet po jižních Čechách, tak až to projedem, dáme vědět.

Fajn léto všem a kolama dolů

JOMAXÁCI

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz.  V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640

 

Jomaxácké motovýlety XII. Žatec

Na tento víkend jsme přichystali zajímavou trasu po hranicích středočeského kraje, ale zajedeme i kousek do kraje Ústeckého. Pojedeme většinou mimo hlavní tahy tak, abychom si jízdu pořádně užili. Motovýlet jsme rozdělili do dvou dnů s přespáním v historickém městě Žatci.

Takže zabalený jsme coby dup - beru si nepromok, jedny pantofle, tričko, boxerky, kraťasy, nějaký toaletní potřeby a doklady. Hážu to do vaku a síťkou přidělávám na sedlo spolujezce. Můžeme vyrazit, sraz je na Benzu v 8hodin, dolaďujeme trasu, doplňujeme benzín až po víčko a mažeme na Kolín, Poděbrady a Nymburk, kde to stáčíme doleva na Lysou nad Labem a pak nahoru na Benátky nad Jizerou. Dále pokračujeme na Chotětov, Byšici a Mělník, kde se jedeme podívat na soutok Labe a Vltavy, ale hlavně nás zajímá

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením Mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander. Zdymadlo překonává výšku vzdutí Vraňanského jezu. Překonávaný spád je 8,5m, zdymadlo je tak nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha - Mělník. Zdymadlo bylo uvedeno do provozu v roce 1905 (budované v letech 1902-1905). Sestává ze dvou plavebních komor umístěných vedle sebe. Část původního technického vybavení zdymadla je vystavena vedle plavebních komor. V současnosti jsou ovládací mechanismy hydraulické a počítačově řízené.

Zdymadlo Hořín na VltavěZdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

Šikovní byli naši předci, nasedáme a pokračujeme na Roudnici nad Labem, kde se zastavujeme na místním letišti a poté na benzince dáváme kafčo a párek v rohlíku, nechceme se moc nacpat k obědu, protože nás večer čeká Steak Gril proložený několika Žateckými pivky.

Jinak u Roudnice nad Labem se také nachází památná hora Říp vysoká 456 m n.m. s Románskou rotundou na vrcholu. Právě zde se měli usadit první Slované vedeni praotcem Čechem. Na výšlap ale dneska nejsme nastavený a ani vybavený, takže po krátkém odpočinku..

Letiště_Roudnice,_Žižkova_3389,_Roudnice_nad_Labem,_okr._Litoměřice,_Ústecký_kraj_01

Letiště v Roudnici nad Labem

hora-rip_1

Památná hora Říp

.. jedeme přes Roudnici zadem na Litoměřice a zastavujeme v Terezíně na parkovišti u Památníku u Malé Pevnosti, je to sice smutné místo našich dějin, ale tam si vždycky uvědomím, v jaké vlastně žijeme skvělé době, když můžu jet kam chci a kdy chci, nikdo mě nic nezakazuje a můžu veřejně napsat či říct svůj názor. Važme si přátelé, kde žijeme a užívejme si té křehké svobody:)

Hned na druhé straně parkoviště je Muzeum, kde najdeš auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu, mají tam padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80 let 20. století. Většina exponátů muzea pochází z automobilek zemí bývalého východního bloku, najdeš tu však i pár zajímavých kousků ze Západu, kterými jezdili tehdejší prominenti. Nechybí ani kompletní řada škodovek od prvních Felicií přes embéčka, erko až po stopětky a stodvacítky. Jsou mezi nimi i raritní exponáty, například dvoudveřová Škoda 1000 MBX nebo Škoda Rapid Cabrio, která se vyráběla pouze v Anglii. Pokochat pohledem se můžeš na legendární Tatry 603 a 613, které si mohly soukromé osoby kupovat až v sedmdesátých letech, do té doby sloužily tyto automobily jako vládní vozidla. Příznivci zahraničních značek však v muzeu nebudou zklamaní – najdeš tu modely Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče přezdívaného Leninovy sáně. Auta, kterými se vozili prominenti nebo lidé, kteří si mohli koupit zahraniční vůz za bony, zastupují například modely značek Mercedes, Jaguár či Fiat.

Malá pevnost Terezín

Památník v Terezíně

Muzeu Terezín

Muzeum v Terezíně

Po prohlídce nasedáme a pokračujeme dále okolo Lovosic, kde podjíždíme dálnici a jedeme směrem na Libochovice, Peruc, Louny a jsme v cíli cesty Žatci. Na náměstí Prokopa Velkého 1951 se nachází Chmelový maják v nadmořské výšce 247 m n.m. Tento maják je zároveň rozhlednou a můžeš vystoupat výtahem nebo po svých. Po obvodovém schodišti se dostaneš až do vrcholku věže, odkud je vynikající výhled na centrum města a celý žatecký kraj. Při dobré dohlednosti můžeš vidět hrad Hazburg na severovýchodě či Krušné Hory na západě. Při výstupu na maják můžeš využít dalekohledů, které jsou zaměřeny na zajímavá místa v Žatci.


Chmelový maják
město Žatec a rozhledna Chmelovský maják

Po prohlídce se jdeme ubytovat a připravit na večerní návštěvu restaurace EL TORO Steak House (večerní rezervace je nutná, jinak utřete akorát nudli). Restaurace je zaměřená na steaková masa US Beef, která připravují na přírodním grilu. Důraz kladou především na čerstvost, a proto používají pouze chlazené maso, ne mražené. US Beef hovězí maso je právem považováno za nejkvalitnější na světě. Pochází pouze z masných plemen a k jeho kvalitě přispívá mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější patří rasa hovězího dobytka, způsob chovu, porážka a následné zpracování. Tento čistě přírodní způsob chovu dobytka bez umělého dokrmování udržuje vysokou kvalitu masa. Steakové maso zraje minimálně 3 týdny, proto je tak křehké, šťavnaté a ideální pro využití v gastronomii. Můžeš se těšit na steaky: Rib eye, Striploin, Svíčkovou, Flank steak a Rump steak a k tomu místní žateckou 11 a jsi v nebi. Jo, abych nezapomněl, ke každému steaku dávají malou červenou papričku, tak bacha vážení, je sice malá, ale má pořádný grády, byli jsme spocený nejen na prdeli, ale potili se nám i palce na nohou. Za nás 5 hvězd.

EL TORO Žatecskvělá restaurace v Žatci Steak House

Je neděle ráno a moc se nám z postele teda nechce po včerejší večerní jízdě :) No nakonec se ale donutíme jít na snídani, dáme velký kafe a balíme. Čeká nás totiž parádní cesta domů. Vyrážíme na Rakovník a dolů na Roztoky, kde odbočujeme do Křivoklátu. Tady najdeš Hrad Křivoklát, který patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice.

Hrad Křivoklát

hrad Křivoklát

Nás ale více zajímá Muzeum Křivoklátnachází se přímo v Křivoklátském podhradí. Toto motocyklové muzeum bylo otevřené v roce 2008. Jedná se o novostavbu, která byla pro účel motocyklového muzea zřízená. Je zde vystavena prakticky celá řada sériově vyráběných cestovních motocyklů Jawa, ČZ a automobilů Jawa, vyráběných od zahájení výroby do roku 1959, u automobilů Jawa do konce jejich výroby v roce 1946.

Pan František Janeček, zakladatel JAWY by měl radost, kdyby to viděl :)

Muzeum JAWA Křivoklát

Detail motocyklu Jawa

Pokračujeme krásnou přírodou až do Zdic, kde podjedeme dálnici a pokračujeme přes Hostomice a Dobříš. V Dobříši mají moc pěkný zámek se zahradami, my ale frčíme dál na Nový Knín, Chotilsko a blížíme se ke Slapské přehradě, kde zastavujeme na jídlo v hospůdce před mostem. Probíráme zážitky a po dobrém jídle frčíme domů na Neveklov, Benešov, Sázava, Uhl. Janovice a Malešov. Jsme docela utahaný, ale s rohlíkem na ústech, protože to byl parádní motovýlet se vším, co k němu patří a vyšlo i parádní počasí.

Slapská přehradaSlapská přehrada

Tak užívejte zbytek léta, už se nám to pomalu krátí.

JOMAXÁCI 

 

Celá trasa:

Motovýlet do Žatce

Mapa motovýletu

Jomaxácké motovýlety XI. Jeseníky

Naše oblíbené Jeseníky

s krásnou přírodou a naprosto úžasnými silnicemi se skvělým povrchem. Vyrážíme na dvoudenní trip se zastávkou ve Velkých Losinách, kde se projedeme na koních, navštívíme místní ruční výrobnu papíru a večer dáme pivko a kus dobrého masa :)

... je sobota ráno 9,00 a vyrážíme od benzinky v Časlavi po hlavním tahu směrem na Havlíčkův Brod. Brzy odbočujeme z hlavní silnice doleva na Golčův Jeníkov a tady ti doporučujeme se na chvíli zastavit dole pod náměstím. Je tam totiž malé řeznictví, kde mají úúúúúúžasnou sekanou, špek, šunkový salám, který je lepší než šunka a plno dalších dobrot včetně masa z vlastního chovu. Majitel je motorkář a svoje řemeslo dělá opravdu skvěle :) :)

uzenarstvi_reznictvi_sanda_golcuv_jenikovŘeznictví a uzenářství Petr Šanda v Golčově Jeníkově

V Golčově Jeníkově pokračujeme přes náměstí do kopce a na kruháku se dáme druhým výjezdem na Vilémov, a dále do Seče, kde  na malém náměstí odbočíme doleva a za cedulí konec obce začíná přátelé fakt parádní úsek plný zatáček a pěkné přírody až do Slatiňan, kde se na prvním kruháku dáváme rovně směr Chrást.

V Chrástu je na konci náměstí vpravo moc pěkně opravený zámek i se zámeckou zahradou a je tam fajn restaurace i se zahrádkou. Příjemné místo, ale dnes je ještě brzy na oběd. Takže maximálně rychlý kafe a ..

zamecka_restaurace_chrastZámecká restaurace v Chrástu

pokračujeme dále směr na Luži, Nové Hrady a Litomyšl. Tady vjíždíme do centra na Smetanovo náměstí, které je pořádně velké a po celém obvodu mají domy podloubí, vypadá to parádně, tak objíždíme náměstí a dáme rychlý oběd (o Litomyšli jsme ti už psali v našich Motovýletech VII). Znovu do sedel, protože čas utíká a potřebujeme ještě stihnout plno zážitků ve Velkých Losinách, takže vyrážíme a topíme pod kotel.

lanskroun_zatackyPrvní motorkářský porno

Nejedeme úplně po hlavním tahu na Českou Třebovou, ale střiháme to víc napřímo směrem na Lanškroun, za kterým začíná první motorkářské porno až do Štítů, kde se u Písařova připojíme na hlavní tah do Šumperka, přes který pokračujeme do Rapotína a cílu dnešní cesty Velkých Losin.

jesenikDruhý motorkářský porno

Než se ale ubytujeme ve Velkých Losinách, musíme si dát silnici do Jeseníku a zpět, protože to je teprve to správný druhý motorkářský porno, proto jsme sem přece přijeli, abychom zdrbali gumy a srovnali vzorek.

Ve Velkých Losinách můžeš navštívit renesanční zámek s arkádovým nádvořím a věží, lázně s termálním koupalištěm. My jsme si nenechali ujít unikátní ruční papírnu (nejstarší papírenská manufaktura na území střední Evropy) a užili romantiku při jízdě na koních - tentokrát těch čtyřnohých na farmě Pavla Šťastného :)

zamek-velke-losiny2_fZámek Velké Losiny

papirna_velke_losinyMuzeum ruční papírny z konce 16. století

farma
Jízdy na koních na farmě Pavla Šťastného

Druhý den vstáváme brzo dokud není velký provoz a mohli si tak užít zatáčky a skvělý ježdění po Jeseníkách (mimochodem kousek za Jeseníkem bydlí náš kamarád a Road Racingový závodník "RENDA" a tomu teda závidíme, protože mít takovýhle silnice u baráku, je prostě sen každýho, kdo má rád motorky).

Navíc máme před sebou přes 400km, takže valíme směr Jeseník a užíváme si naprosto luxusní zatáčky a skvělý povrch. V Jeseníku odbočujeme doleva směr na Žulovou a nejsevernější město Javorník. Před Javorníkem jsme na chvíli sjeli z trasy kouknout na nově zrekonstruovanou Tančírnu (sjedeš na Horní Fořt a za ním do Račího údolí). Otevíračka bohužel až od 10,00 hod, proto pokračujeme dál na Javorník..

tancirna-rychlebyTančírna v Račím údolí

.. kde se stočíme vpravo a jedeme po Polské hranici přes Bernartice, Vindavu, Mikulovice a do Zlatých Hor. Ty vznikly jako hornická osada na rýžovištích zlata, táhnoucích se podél potoků od Příčné hory až za polskou hranici. Připomenou ti města z filmů o Divokém západu, protože domy podél Zlatého potoka vytvořily náměstí dlouhé téměř 1 km. Panenská příroda, středověké štoly, skanzen zlatorudných mlýnů, k vidění je toho spousta.

zlate_horyZlaté Hory

Opouštíme hranici a jedeme dolů do Vrbna pod Pradědem, kde stavíme na kafe. Po výborném kafču nasedáme a pokračujeme na Karlovice přes Albrechtice, Krnov a Bruntál. Za Bruntálem je zase naprosto parádní úsek, který vede přes Rýmařov a Rapotín. Napojíme se na hlavní tah na Šumperk, ale po chvilce se dáme doprava směrem na Hanušovice a Králíky, Mladkov a pak opět po Polské hranici až do Deštného v Orlických Horách.

Poté se už stočíme do vnitrozemí přes Dobrušku, Opočno, Třebechovice pod Orebem, Býšť, Sezemice, Pardubice a dál na Přelouč domů na Kutnou Horu :)

Na tomto motovýletě je opravdu plno krásných míst, které stojí za prohlídku (o těch ti napíšeme zase někdy příště), a když se nad tím zamyslíme, tak to klidně dá i na týdenní dovolenou :) Ale to už necháme na tobě. Přejeme ti fajn léto, a i když nepojedeš po naší trase, přejeme ti hodně zážitků na motorce a hlavně slunce nad hlavou:)

JOMAXÁCI

Celá trasa:

Jeseníky

 

 

Jomaxácké motovýlety X. Morava

Jednou takhle u piva jsme se domluvili, že bychom mohli vyrazit taky na Moravu, kde jsme dlouho nebyli. Něco jako víno - ženy - zpěv, v našem podání benzín - motorka - řev výfuků. Zavzpomínali jsme na místa, kde se nám líbilo a skvěle jezdilo a rozhodli jsme se, že si uděláme delší jednodenní výlet přes Pasohlávky, Buchlovské kopce a Slavkov u Brna. To jsme ještě netušili, jak se to zvrtne..

Vyrážíme z Kutné Hory směr na Havlíčkův Brod. Jestli jsi čekal, že povalíme po dálnici, tak velký omyl, my si cestu chceme maximálně užít. Proto v Golčově Jeníkově odbočujeme vlevo na Chotěboř, Ždírec nad Doubravou a Ždár nad Sázavou, kde tě čekají parádní zatáčky pěknou přírodou a zárověň i táhlé rovinky, kde můžeš vyzkoušet sílu motorky.

Ve Ždáru nad Sázavou se na chvíli zastavíme kouknout na poutní místo ve tvaru pěticípé hvězdy - kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Stavba barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela z r. 1720 byla zařazena na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Symbolika čísla pět je tady cítit fakt všude .. areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři..

zelená_hora_ždár_nad_sazavou Poutní místo ve tvaru pěticípé hvězdy kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Pokračujeme směrem na Velkou Bíteš, za kterou podjíždíme dálnici na Náměšť nad Oslavou, Hartvíkovice a Popůvky. Přejedeme přes Dalešickou přehradu s objemem 127 mil. m3, u které je vodní elektrárna ( víš o tom, že vodní elektrárna Dalešice leží pod nejvyšší sypanou hrází ve Střední Evropě a je druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v České republice :), která zásobuje vodou jadernou elektrárnu Dukovany.

Dalešická_elektrárna_a_DukovanyVodní přehrada Dalešice a jaderná elektrárna Dukovany

Obě místa múžeš navštívit, my dáme jen krátkou zastávku u bloků jaderné elektrárny, kolem kterých stejně projíždíme, a jedeme dál okolo Moravského Krumlova do Ivančic. Toto malebné městečko určitě znáš jako rodiště Vladimíra Menšíka a Alfonse Muchy, jejichž zajímavé osobní věci si můžeš prohlédnout na náměstí ve Staré radnici (momentálně je síň A.Muchy pro návštěvníky uzavřena, protože prochází rozsáhlou rekonstrukcí).

Přes Dolní Kounice, Cvrčovice a Pohořelice se dostáváme do Pasohlávek, kde se každý rok pořádá jeden z největších motorkářských srazů na Moravě. Tady se na chvíli zastavíme vykoupat v Novomlýnské nádrži. No, na chvíli.. Tak jsme to původně měli v plánu. Jenže člověk míní a Pálavské víno mění :) To bychom totiž nesměli být na Pálavě, to by u nádrže nesmělo být tolik skvělých sklípků.. Takže se s motorkama raději ubytujeme v kempu a pak už ochutnáváme a ochutnáváme..

motokemp_pasohl%C3%A1vkyMotokemp Pasohlávky u nádrže Nové Mlýny

Z jednodenního výletu se rázem stal dvoudenní, ale ničeho nelitujeme, nejlepší akce jsou totiž ty neplánovaný :) Ráno si přivstaneme, ještě hodíme rychlou ranní koupel v nádrži Nové Mlýny, ať jsme svěží, a vyrážíme dál. Přejedeme vodní nádrž směr Mikulov a před Pernou odbočíme doleva na Hustopeče, Klobouky u Brna, Dambořice, Lovčice do Kyjova, vyhlášeného folklórního města, srdce Slovácka. Celá tahle část trasy je pecka, pěkná příroda, zatáčky, ale to ještě není konec..

Pokračujeme na Ježov, Stříbrnice a Boršice, za kterými se dáme doleva na Buchlovice. To ti snad nemusíme ani víc představovat, co znamená pro všechny motorkáře pojem "Buchlovský kopce". Projedeme to tam a zpět dvakrát, protože se nemůžeme dostatečně nabažit. Sice na mnohých místech už není tak kvalitní asfalt jako býval, ale stejně jsme si to užili. Fakt si dej ale velkýho bacha, protože hlavně v letních měsících je to tam velmi nebezpečný kvůli velkýmu provozu.

Nad Buchlovicema se dáme doleva na Střílky a dál musíme přes Koryčany (kvůli objížďce), Nesovice, Bučovice do Slavkova u Brna. To byl původně cíl naší jednodenní cesty.

bitva_u_slavkovaPamátník Mohyla Míru - Slavkov u Brna

Takže tady dáme krátký voraz u památníku bitvy tří císařů "Bitvy u Slavkova" - Mohyly Míru, jednoho z hlavních střetnutí napoleonských válek a jedné z nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály na českém území. Na zámek ve Slavkově už nám tentokrát nezbyl čas, takže ten někdy příště. A pak už hurá zpátky domů, abychom se vyhnuli nedělnímu podvečernímu provozu.

Celá trasa: 

jižní_Morava_motovýlet

jižní_Morava

Jomaxácké motovýlety IX. za Žižkou

Trocha historie neuškodí aneb Putování za Žižkou

V letošním roce to bylo již 601 let od jedné z nejslavnějších bitev našich dějin u Sudoměře. 25. března 1420 se odehrála slavná bitva na hrázi mezi rybníky Markovec a Škaredý, kdy hrstka husitů pod velením hejtmana Jana Žižky slavně zvítězila nad jízdou křižáků a železných pánů. Každý rok se na počest husitské výhry v této bitvě koná její rekonstrukce společně s doprovodným dobovým programem.

To bychom ale nebyli my, abychom nespojili příjemné s užitečným.. V tomhle případě teda spíš obráceně, protože cíl cesty máme sice "naše dějiny", ale dostaneme se k němu nádhernou trasou = samá příroda, lesy, voda, panoramata, zatáčky, prostě paráda :) A jako bonus něco dobrýho do břicha :)

A abychom byli co nejvíc v pohodě, tak jsme si tento motovýlet rozdělili do dvou dnů. Proč, to záhy pochopíš..

V sobotu ráno vyrážíme z Kutné Hory směr Suchdol, Uhl.Janovice a dále směrem do Posázaví. Ve městě Sázavě přejedeme most a za ním se dáme doprava, kde nás čekají parádní zatáčky a jízda lesem v podstatě až do Benešova, kde hned jak se napojíš na hlavní do centra, tak dej bacha na dva radary (kde měří 40km/h.), na první křižovatce se pak dej doleva (takže do centra) a první kruhák cca po 200metrech projeď rovně a po dalších asi cca 150 metrech najdeš skvělou cukrárnu :) Parkovat se dá přímo u ní. Dorty, chlebíčky, všechno si dělá majitel sám, bomba :)

Benešov_cukrárnaCukrárna v Benešově

Když jsou naše chuťové buňky ukojeny, tak pokračujeme přes centrum a napojujeme se na hlavní silnici z Prahy, po které ale jedeme pouze pár kilometrů a odbočujeme doprava na Neveklov, Sedlčany, Petrovice a Milevsko, tady ten kus trasy = to máme hodně rádi, to se ti bude líbit.

V Milevsku se můžeš mrknout na trojlodní klášterní baziliku = Bazilika Navštívení Panny Marie, je to jeden z nejcennějších a největších románských kostelů v Česku.

bazilika_MilevskoBazilika Navštívení Panny Marie v Milevsku

V Milevsku se dáváme doprava směr Zvíkovské Podhradí, kde budeme končit dnešní ježdění. Chceme si totiž odpočinout na lodi a projet se po Orlíku a taky kouknout na Zvíkovský hrad. Ten leží nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Sice ho založil Přemysl Otakar I., ale valy a příkopy jsou už z doby bronzový. Nyní patří hrad rodu Schwarzenbergů a je volně přístupný lidem.

Nebo můžeš jen tak zarelaxovat v přírodě při procházce a podívat se třeba na okolí soutoku Otavy s Vltavou, které bylo vyhlášeno jako Ptačí oblast v údolí Vltavy a Otavy. Sídlí zde populace největší evropské sovy výra velkého a zároveň nejmenší evropská sova kulíška nejmenšího.

Zvíkov_hrad
Zvíkovský hrad a soutok Otavy s Vltavou

V neděli ráno vstáváme docela brzo, protože vycházející sluníčko na Orlíku prostě musíš vidět. Takže rychlá snídaně a hurá do sedel, vyrážíme směr Mirotice, Brusy, Štěkeň a k cíli naší cesty do Sudoměře k památníku Jana Žižky. Ten nepřehlédneš, protože je 16m vysoký.

Zpáteční cestu domů volíme rychlejší trasou přes Písek - Tábor - Pelhřimov - Humpolec - Havlíčkův Brod a domů do Kutné Hory.

Celá dnešní trasa:

Motovýlet do za Žižkou

Jomaxácké motovýlety VIII. Jih ČR

A je to tady. Je před námi pánská jízda a dvoudenní výlet do jižních Čech a čeká nás přes 500km. Jedeme tři motorky, což je tak akorát. Na jih nejedeme úplně po hlavních silnicích, ale začínáme naším oblíbeným Posázavím směrem na Orlík, kde to stočíme na Písek a pak dolů k Šumavě do Volar, kde jsem mimochodem začínal dvouletou zákl.vojenskou službu a strávil tam 3 měsíce v přijímáku než mě převelili na rotu do Vyššího Brodu, kterým budeme taky projíždět :) Pak sjedeme parádníma silnicema a zatáčkama k Lipenské nádrži, najdeme ubytování, dáme dlabanec, pár pivek a pokec o holkách a motorkách, vždyť to znáš :) Ráno po snídani vyrážíme kolem Lipna (doporučuju si přivstat a vyjet kolem 8 ranní, všude je ještě klid a malý provoz) a objedeme ho celé až dolů k hranicím a vyjedeme kousek nad hraničním přechodem Dolní Dvořiště. Máme to kousek do Kaplice, kde odbočujeme doprava po parádní silnici směrem na Nové Hrady, Třeboň a Jinřichův Hradec. Chceme být dříve doma, tak volíme rychlejší cestu na Pelhřimov, Humpolec a Havlíčkův Brod, kde se ale vyhýbáme hlavnímu tahu na Kutnou Horu a volíme směr Chotěboř, kde jsou opravdu parádní silnice a menší provoz. V Ronově nad Doubravou se rozdělujeme a každý jede svou cestou k domovu :)

Po cestě bude tentokrát spousta míst, kde si můžeš odpočinout nebo i něco zajímavýho vidět. Vyjíždíme směrem Uhlířské Janovice, Zbizuby a

Kladruby - určitě znáš Kladrubský rehabilitační ústav, u kterého se každý rok pořádá KEEP RESPECT, což je parádní akcička s nealkem, vyjíždkou a zajímavým programem, ze které putuje výtěžek ze vstupného na podporu pacientů z rehabilitačního centra, kde se léčil a dával do kupy nejeden motorkář. Z Kladrub u Benešova pokračuj..

v kraji Blanických rytířů určitě navštiv město Vlašim se zámkem z r.1303, okolo kterého je vyhlášený zámecký park, který je považován za jeden z nejkrásnějších zámeckých parků v Čechách a za jeden z nejlépe zachovaných parků tohoto druhu ve střední Evropě. A hlavně - na Žižkově náměstí se nezapomeň zastavit v Rodinné cukrárně.. ty dorty, chlebíčky, poháry, zmrzlina..nikdy nevíme, co si dát dřív :)

vlasim-brana  zámecký_park_vlašim

Cestou z Vlašimi projíždíš Chráněnou krajinnou oblastí Blaník - nádhernou přírodou plnou lesů, samé zatáčky, ikdyž ten povrch by teda mohl být lepší. Udělej si tady malou zastávku - odboč vpravo na Velký Blaník, na kterém najdeš dřevěnou krytou rozhlednu vysokou 29,5m s občerstvením. Při dobré viditelnosti uvidíš až do Prahy.

rozhledna_velký_blaník

Projedeš okolo Louňovic pod Blaníkem směrem na Votice, Sedlec - Prčice, Milevsko až do Písku, o kterém jsme ti psali v Jomaxáckch motovýletech VI. Jedeš krajinou plnou lesů a rybníků až do Vodňan, kde najdeš starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš. Nebo se zastav u jedné z hrází a projdi se cestou lemovanou staletými duby..

Vodnany

Pokračuj směrem do Prachatic, středověkého města, které vyrostlo na Zlaté solné stezce, s nádherným goticko-renesančním centrem a s řadou bohatě zdobených domů obkroužených pásmem hradeb. Pokud jsi raději v přírodě, tak se zastav na rozhledně Libín, u který je fakt pěkný lanový centrum jak pro dospělý, tak i pro děti (kdybys někdy v budoucnu chtěl vyvézt rodinku).

prachatice  lanove_centrum

Z Prachatic jsi za chvíli ve Volarech, ve kterých si všimni nádherných mohutných roubených horských dvorců, kde se celé hospodářství vešlo pod jednu střechu. Vznikly díky komunitě alpských horalů, kteří na Šumavu přišli za prací a přenesli sem své zvyklosti včetně architektury.

Pokračuj na Želnavu, Černou v Pošumaví, Frymburk až do Lipna nad Vltavou. Parádní koupání, stezka v korunách stromů, ubytování na každým kroku, lesy, houby.. prostě pohodička.

lipno    stezka_v_korunach_stromu

Přes Vyšší Brod, Dolní Dvořiště, Kaplice, Benešov nad Černou přijedeš do Nových Hradů. Tady máš možnost kouknout na vrcholně středověký hrad s nejhlubším hradním příkopem v Česku. Dál projíždíš krajinou rybníků až do Třeboně.. kromě rašelinných lázní, koupání v rybníce Svět, renesančního zámku nebo novogotické Schwarzenberské hrobky se nezapomeň zastavit na nějakou vyhlášenou kapří dobrotu v místní restauraci. 

Nádherná krajina pokračuje i do Jindřichova Hradce. Státní hrad a zámek - mimochodem po Praze a Českém Krumlově třetí největší v Čechách, největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů (17m dlouhý a 2m vysoký), obrovský aquapark, ale především nádherný přírodní park Česká Kanada .. to si určitě nenech ujít.

jindřichův_hradec

česká_kanada

Za Pelhřimovem se nezapomeneme zastavit u Humpolce v Motorkářským doupěti a pak přes Havlíčkův Brod, Chotěboř, Třemošnici a Žleby jedeme domů. 

motovýlet_jižní_čechy

A kus naší cesty jiným pohledem :

Jomaxácké motovýlety VII. do hor

Dneska si dáme jednodenní výlet do Orlických hor. Tímto směrem jezdíme často a trasa se dá i upravit, hlavně podle času, který zrovna máme. Směrem na Chrudim to máme rádi a jezdíme tudy i na kratší vyjížďky. Za Chrudimí je pak plno nezáživných dlouhých úseků, ale dá se to přežít, protože cca po 30km přejedeš hlavní tah na Hradec Králové směrem na Choceň a tam se ti to bude líbit. Ono je vlastně úplně jedno, kam se v Orličkách rozjedeš, všude je to tam parádní, ale tato trasa je za nás úplně TOP. Když uděláme kolečko přes Jablonné, tak se vracíme opět do Ústí nad Orlicí, ale pojedeme směr na Litomyšl, dále na Nové Hrady a Seč - Čáslav. Tato druhá část trasy je pro nás zajímavější, je více zatáčkovitá a navíc nevede po hlavním tahu a silnice jsou s menším provozem.

Přestože je tahle trasa především o jízdě a bude tě bavit, dáme ti pár tipů, co kde můžeš po cestě potkat..

Z Čáslavi (o tomto městečku jsme ti už blíž psali v našich Motovýletech IV) vyrazíš směrem na Podhořany u Ronova a Chrudim, což je historické město z přelomu 5.-4.tisíciletí před n.l. s loutkovým muzeem a historickým centrem.

chrudim

Chrudim celou objedeš a pokračuješ přes spoustu vesnic do Hrochova Týnce a Chocně. Za Chocní začíná to nejlepší z celé trasy. Skvělé zatáčky a příroda, úžasné silnice. Tady se nám nikdy nechce slézt z motorky:)

Přijedeš pod viaduktem do Ústí nad Orlicí a dáš se doprava na Lanškroun. Před Lanškrounem je řada rybníků a krásná příroda, nás ale víc zajímají skvělé zatáčky za Lanškrounem na Štíty :)

Pak přes Čevenou Vodu doleva na Jablonné nad Orlicí. Tenhle úsek je neskutečná bomba a když máme čas, tak si ho dáme minimálně dvakrát!

Pokračujeme směrem na Žamberk, kde přibližně v půlce cesty odbočíme doleva na Letohrad (dříve Kyšperk). Tady najdeš největší české muzeum řemesel a tvrz Orlici z 13.století, která byla následně v 16.století přestavěna na renesanční zámek.

Muzeum_remesel_letohrad

Z Letohradu jedeš směrem Ústí nad Orlicí a dále na Litomyšl. V Litomyšli najdeš renesanční zámek ze 16.století, který je zapsán od r.1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy.

zámek_litomyšl

Z Litomyšle dorazíš do obce Nové Hrady, kde je kompletně zrekonstruovaný rokokový zámek z 18. století s rozsáhlým parkem, přezdívaný České Versailles. Tady si můžeš odpočinout v nádherném parku nebo si v zámku prohlédnout muzeum motokol.

zámek_nové_hrady

expozice-motokol_nové_hrady

Pak přes Skuteč, Miřetice, Nasavrky, Bojanov směr Seč. Na začátku města Seč odboč doleva na hráz Sečské přehrady, projedeš tunel a jsi na hrázi. Pak se vrať zpátky tunelem a za tunelem odboč do autokempu, ve kterém najdeš i areál wakeboardingu a vodního lyžování.. to si můžeš vyzkoušet na unikátním vleku :) Nebo se jen vykoupat a chvilku vorazit před další cestou.

seč_hráz seč_koupání_lyžování

Po odpočinku se vrať do města Seč a pokračuj směrem na Třemošnici, Ronov nad Doubravou a

Žleby - tady najdeš velkolepé romantické sídlo zámek Žleby, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní a luxusního nábytku. V létě jsou na nádvoří sokolníci v dobových kostýmech. Pod zámkem je hospůdka, kde se můžeš občerstvit. U zámku je obora s bílými jeleny.

zámek_žleby   obora_žleby

Celá trasa:

motovýlet_orlické_hory