Jak vybrat airbag na motorku?

Haleluja motorkářům a motorkářkám, sezóna se nezadržitelně blíží a aktuální počasí už vystrkuje první paprsky slunce po dlouhé, pochmurné a mrzuté zimě. Všichni jsme natěšeni na motorku jako tenkrát poprvé, když nás naši otcové, dědové nebo kamarádi pustili za řídítka a my jsme mohli poprvé otočit heftem… Dnes s paprsky slunce za zády se cítíme stejně, neohroženě, zvídavě a natěšeně, ovšem také jsme ověšeni závazky, hypotékami a dalšími vymoženostmi moderní společnosti, a proto je potřeba klást mnohem větší důraz na bezpečnost na cestách…

Chceš udělat maximum pro svoji ochranu při jízdě na motorce? Tak si pořiď airbag na motorku..  Vybrat si můžeš mezi airbagovou kombinézou, airbagovou bundou nebo airbagovou vestou. Co se týká airbagových vest, tak některé můžeš nosit pod bundou a některé oblékáš přes svoje moto oblečení.

Druhy airbagu

Vezmeme to popořadě tak, jak se vyvíjely jednotlivé typy a na trhu se objevovaly modifikace předchozích typů. Airbag na motorku se rozděluje na dva druhy - mechanický a elektronický.

Mechanický airbag - airbagová vesta s trhačkou

Jedná se konstrukčně o nejjednodušší typ, kdy je airbag ve formě vesty, kterou si navlečeš na stávající moto oblečení a po čas jízdy jsi s motorkou spojený trhačkou. Důležité je, aby trhačka byla ukotvena k rámu motocyklu nebo části pevně spojené svárem s rámem motocyklu z důvodu zajištění maximální účinnosti při případném pádu.

Trhačka (popruh), který je přidělán k motorce, při pádu vytrhne pojistku, která aktivuje bombičku se stlačeným vzduchem a nafoukne airbag za 0,1 sec. Mechanický airbag je vždy oblečen přes bundu nebo kombinézu. Značka Helite navíc nabízí tyto mechanické airbagové vesty i přes moto oblečení, které má na zádech bezpečnostní hrb. U mechanického airbagu HELITE a BERING se po pádu začne airbag sám odfukovat u ventilu, kde je instalovaná bombička. 

airbagova_vesta_bering

Mechanická airbagová vesta Bering

Jak takový airbag vypadá po vystřelení se můžeš podívat ve videu:

Elektronický airbag

Elektronický airbag má v sobě jednotku (In&Box), která snímá pohyb jezdce na motocyklu a dokáže analyzovat až 1000 pohybů za 1 sekundu. Nepotřebuješ k němu žádnou trhačku ani kabel k aktivaci airbagu. To umí již zmíněná jednotka In&Box, která v podstatě ví dřív než ty, že padáš z motorky a sama tak aktivuje airbag. Elektronický airbag je již pár let používán v závodech Mistrovství světa motocyklů Moto GP. Co se týká elektronického airbagu, tak jelikož není propojen s motorkou žádným kabelem ani trhačkou, tak se může dát i pod bundu nebo kombinézu. Ale? Moto oblečení, pod které si dáš tuto vestu, musí mít flexibilní prvky, které ti při vystřelení povolí. Proč? Protože airbag se na břiše, hrudníku, zádech a kolem krku nafoukne v průměru 6 - 8 cm, a když nebudeš mít vhodné oblečení, můžeš se při vystřelení airbagu i zranit (např. zlomená žebra), ale může ti to především vyrazit dech.

Elektronický airbag je při aktivaci (vystřelení) stále nafouknutý, takže po pádu je dobré si uvolnit zip, nebo přezky pro lepší dýchání. Poté musíš ze sebe airbag sundat a vzduch vypustit až odšroubováním bombičky.

Typy elektronického airbagu

  • Airbagové bundy s integrovanou inerciální jednotkou a airbagem
  • Airbagové kombinézy s integrovaným airbagem a inerciální jednotkou
  • Airbagová vesta pod oblečení s inerciální jednotkou
  • Airbagové vesty se senzorovým airbagem

Elektronický airbag integrovaný do moto oblečení

Chceš být stylový, v bezpečí a potrpíš si na vymoženosti? Potom jsou tu pro Tebe výrobky od značky RST, kde je integrovaný nejen airbag, ale i inerciální jednotka která vyhodnocuje pohyb tvého těla a motocyklu a v případě nestandardního chování aktivuje airbagový systém.

Anglická značka RST má v nabídce airbagové jednodílné kombinézy, kožené bundy i textilní bundy. V tomto oblečení na motorku máš airbag již integrovaný. V ceně bundy nebo kombinézy máš tedy již samotnou jednotku = In&Box a také jednu bombičku. Přesto ti doporučujeme vozit s sebou i bombičku náhradní.  Za nás je to úplná pecka, mít eletkronický airbag zašitý přímo do oblečení. Tuto kompletní řadu airbagů najdeš u nás :)

airbag_rst_letní_bunda

Letní textilní bunda RST F-lite s integrovaným airbagem

O elektronickém airbagu IN&MOTION jsme si povídali v našem moto shopu:

Elektronické airbagové vesty

V případě, že se ti nechce do světa křičet, že jezdíš chráněný airbagem, ale bezpečnost Ti není cizí, můžeš si pořídit airbagovou vestu pod oblečení. Důležitou podmínkou je, jestli tvoje kožené nebo textilní moto oblečení splňuje podmínky pro provoz s airbagem, když odpovídáš, že ANO - nic Ti nebrání v tom, aby ses airbagem vybavil, když NE - mrkni na odstavec výše, kde jsou popsány mechanické vesty.

Elektronické airbagové vesty můžeš použít buď pod bundu nebo kombinézu, jako je například elektronická vesta od značky IXON, a některé pouze přes oblečení - jako jsou vesty od značky Helite. Helite má v nabídce vesty černé i žluté, oboje s reflexními prvky a navíc pro kombinézy nebo bundy s hrbem má elektronickou airbagovou vestu, která je hrbu přizpůsobená.

Od české značky 4SR máme skladem jednodílné a dvoudílné kombinézy, které můžeš použít bez airbagu nebo i s airbagem (pokud vyndáš hrudní a páteřový chránič). Tyto kombinézy jsou kompatibilní s airbagovým systémem In&motion Airbag System a Alpinestars Tech-Air®, které se vkládají dovnitř kombinézy a nejsou v ceně kombinézy. Kombinézy jsou vyvíjeny a testovány profesionálními jezdci MOTO GP a WSBK, mají v sobě strečové dílce, které v případě pádu nebo vystřelení airbagu dokážou pojmout integrovaný airbag tak, že není jezdec ohrožen např. udušením.

Jak zafungovala airbagová vesta v praxi na okruhu můžeš vidět na videu nebo v našem článku s airbagovými crash testy:

Elektronická vesta se senzorovým airbagem

Novinkou roku 2022 jsou elektronické airbagové vesty Helite s novým systémem detekce více senzorů, který sleduje pohyby osoby více než 1000krát za sekundu a analyzuje situaci v reálném čase. Jakmile systém detekuje abnormální pohyb, airbag se před nárazem automaticky nafoukne. Vesta se vždy obléká přes moto oblečení, nepotřebuješ k ní žádnou trhačku ani jiný kabel. Je ve variantě černé nebo žluté. Dá se použít opakovaně, stačí jen vyměnit pyro bombičku. K vestě je možno dokoupit i senzor na přední vidlici motorky, který v kombinaci se senzorem integrovaným ve vestě výrazně zvyšuje účinnost a ochranu.

Jak elektronický senzorový airbagový systém Helite funguje?

Technologie elektronického airbagu Helite obsahuje několik senzorů, které analyzují situaci v reálném čase a umožňují 360° detekci. Při zjištění pádu nebo nehody se airbag před nárazem automaticky nafoukne. Vestu je možno použít samostatně (se senzorem integrovaným ve vestě) nebo v kombinaci se senzorem umístěným na přední vidlici motorky montáž je velmi snadná).

 • Senzor integrovaný do vesty (CDU): sleduje pohyb motorkáře v kontextu.

 • Čidlo umístěné na vidlici motocyklu (SDU): detekuje nárazy na motocykl

 Oba senzory jsou spárovány a analyzují situaci. Jakmile je zjištěn pád nebo nehoda, vesta se automaticky nafukuje před dopadem na zem.

airbagova_vesta_helite3

Elektronická vesta Helite se senzorem ve vestě a senzorem na přední vidlici motorky

Airbagové oblečení je také potřeba pravidelně udržovat, správnou péčí mu prodlužuješ živostnost, stejně jako u ostatního moto oblečení.

Toto je pouze jednoduchý popis airbagových systémů. Jestli uvažuješ o airbagu na motorku a chceš vědět podrobnější informace, rádi tě přivítáme v našem kamenném obchodě v Kutné Hoře, kde můžeš vyzkoušet jak airbagové moto oblečení, tak samotné airbagové vesty. Využít můžeš také službu privátního prodeje.

Fajn den :) JOMAXÁCI

 

V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz. 

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640