Jomaxácké motovýlety IX. za Žižkou

Trocha historie neuškodí aneb Putování za Žižkou

V letošním roce to bylo již 601 let od jedné z nejslavnějších bitev našich dějin u Sudoměře. 25. března 1420 se odehrála slavná bitva na hrázi mezi rybníky Markovec a Škaredý, kdy hrstka husitů pod velením hejtmana Jana Žižky slavně zvítězila nad jízdou křižáků a železných pánů. Každý rok se na počest husitské výhry v této bitvě koná její rekonstrukce společně s doprovodným dobovým programem.

To bychom ale nebyli my, abychom nespojili příjemné s užitečným.. V tomhle případě teda spíš obráceně, protože cíl cesty máme sice "naše dějiny", ale dostaneme se k němu nádhernou trasou = samá příroda, lesy, voda, panoramata, zatáčky, prostě paráda :) A jako bonus něco dobrýho do břicha :)

A abychom byli co nejvíc v pohodě, tak jsme si tento motovýlet rozdělili do dvou dnů. Proč, to záhy pochopíš..

V sobotu ráno vyrážíme z Kutné Hory směr Suchdol, Uhl.Janovice a dále směrem do Posázaví. Ve městě Sázavě přejedeme most a za ním se dáme doprava, kde nás čekají parádní zatáčky a jízda lesem v podstatě až do Benešova, kde hned jak se napojíš na hlavní do centra, tak dej bacha na dva radary (kde měří 40km/h.), na první křižovatce se pak dej doleva (takže do centra) a první kruhák cca po 200metrech projeď rovně a po dalších asi cca 150 metrech najdeš skvělou cukrárnu :) Parkovat se dá přímo u ní. Dorty, chlebíčky, všechno si dělá majitel sám, bomba :)

Benešov_cukrárnaCukrárna v Benešově

Když jsou naše chuťové buňky ukojeny, tak pokračujeme přes centrum a napojujeme se na hlavní silnici z Prahy, po které ale jedeme pouze pár kilometrů a odbočujeme doprava na Neveklov, Sedlčany, Petrovice a Milevsko, tady ten kus trasy = to máme hodně rádi, to se ti bude líbit.

V Milevsku se můžeš mrknout na trojlodní klášterní baziliku = Bazilika Navštívení Panny Marie, je to jeden z nejcennějších a největších románských kostelů v Česku.

bazilika_MilevskoBazilika Navštívení Panny Marie v Milevsku

V Milevsku se dáváme doprava směr Zvíkovské Podhradí, kde budeme končit dnešní ježdění. Chceme si totiž odpočinout na lodi a projet se po Orlíku a taky kouknout na Zvíkovský hrad. Ten leží nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Sice ho založil Přemysl Otakar I., ale valy a příkopy jsou už z doby bronzový. Nyní patří hrad rodu Schwarzenbergů a je volně přístupný lidem.

Nebo můžeš jen tak zarelaxovat v přírodě při procházce a podívat se třeba na okolí soutoku Otavy s Vltavou, které bylo vyhlášeno jako Ptačí oblast v údolí Vltavy a Otavy. Sídlí zde populace největší evropské sovy výra velkého a zároveň nejmenší evropská sova kulíška nejmenšího.

Zvíkov_hrad
Zvíkovský hrad a soutok Otavy s Vltavou

V neděli ráno vstáváme docela brzo, protože vycházející sluníčko na Orlíku prostě musíš vidět. Takže rychlá snídaně a hurá do sedel, vyrážíme směr Mirotice, Brusy, Štěkeň a k cíli naší cesty do Sudoměře k památníku Jana Žižky. Ten nepřehlédneš, protože je 16m vysoký.

Zpáteční cestu domů volíme rychlejší trasou přes Písek - Tábor - Pelhřimov - Humpolec - Havlíčkův Brod a domů do Kutné Hory.

Celá dnešní trasa:

Motovýlet do za Žižkou

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení