Eshop funguje 24hod denně, 7 dní v týdnu! Pro výdej balíků PPL Parcelshop a pro výdej objednávek přes eshop MÁME OTEVŘENO Po-Pá 9,30-12 a 13,30-17,30hod !

Jak vybírat motooblečení

Výběr materiálu na motorku

Výběr správného materiálu je prvním důležitým krokem při koupi moto oblečení. Základní rozdělení materiálů u motorkářského oblečení  je kůže, textil a kevlarové oblečení.

Lze říci, že na každý druh motocyklu je vhodný určitý druh moto oblečení. Motocykly lze obecně z hlediska moto oblečení rozdělit na:

enduro/ cestovní enduro, motocross, sportovní, naked, cestovní, chopper/cruiser, café racer/skútry

Kůže nebo textil ?

Výhody moto oblečení  z kůže - vyšší bezpečnost při pádu, při vysokých rychlostech skvěle sedí na těle a nevlaje

Výhody moto oblečení z textilu - zpravidla je nepromokavé, lehčí, výborné do chladného počasí díky odnímatelné termovložce, pohodlné

Výhody moto oblečení s použitím Kevlaru - je lehké, vhodné do teplého počasí, výborná ochranna při pádu

  

Výběr materiálu podle typu motorky?

sportovní, naked / sportovní motocykly

Pro sportovní silniční, naked / sportovní motocykly padá jednoznačná volba na KOŽENÉ moto oblečení, a to z těchto důvodů: větší bezpečnost při pádu, několikanásobně lepší vlastnosti kůže proti oděru než u textilu, pohodlnější při vyšších rychlostech.

cestovní motocykly 

Pro cestovní motocykly padá naše doporučení na TEXTIL, a to z těchto důvodů: je zpravidla nepromokavý, při nižších rychlostech pohodlnější, lehčí, lze použít i při chladném počasí díky odnímatelné termovložce, univerzální, zvládne i procházku při zastavení třeba na dovolené.

cestovní / silniční enduro

Pro cestovní / silniční enduro motocykly je vhodný textil z těchto důvodů: vyšší pohyblivost na enduro motocyklu, zpravidla nepromokavý, při nižších rychlostech pohodlnější, lehčí, lze použít i při chladném počasí díky odnímatelné termovložce.

MX-motocross / enduro motocykly

MX-motocross / enduro motocykly vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní moto-oblečení a ochranné doplňky.

chopper a cruiser motocykly

Pro motocykly s označením chopper nebo cruiser je možné použít jak kůži tak textil. U těchto typů moto se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.

Nejoblíbenější moto oblečení, které se nejvíce používá v letních měsících a na všechny typy motocyklů jsou kevlarové džíny.

Jak vybrat správnou velikost moto oblečení

Nejdůležitější vlastnost moto oblečení je schopnost chránit jezdce při pádu. Zásadní význam pro ochranu jezdce má volba správné velikosti. Obecně můžeme moto oblečení rozdělit podle použitých materiálů na kožené a textilní. Obě tyto kategorie mají rozdílný způsob výběru velikosti, avšak jedno mají společné: zkoušení pouze na jednu slabou vrstvu oblečení.

Kožené moto oblečení

Veškeré kožené moto oblečení by mělo velice těsně přiléhat, zvláště v místech, kde se nachází protektory. Při pádu by nemělo dojít k jejich posunutí či pootočení.

Z tohoto důvodu by se mělo vybírat oblečení těsnější, jelikož po několika prvních použitích se kůže vytáhne a přizpůsobí tělu. Při zkoušení moto oblečení, a to platí pro kožené bundy i kalhoty, je vhodné zkoušet na jednu slabou vrstvu, a to kompletní výstroj včetně obuvi, rukavic a páteřového chrániče. Nejtěsnější při zkoušení jsou kožené motocyklové kombinézy. Jejich střih je přizpůsoben pro jízdu na motocyklu (přikrčená jezdecká pozice). Přesto však nesmí kombinéza jezdce omezovat v pohybu. Tomu je samozřejmě přizpůsobena i technologie výroby. Jsou to například kratší rukávy (volné místo je překryto rukavicemi), které umožňují pohyblivost zápěstí, a flexibilní prvky, bez kterých se neobejde žádná moderní motocyklová kombinéza. Jsou to ergonomicky umístěné flexibilní panely skládané kůže ( ramena, kříž, kolena ) a ještě důležitější elastické prvky, nejlépe kevlarové.  Díky těmto prvkům je jízda na motocyklu pohodlná a navíc u moderních supersportovních motocyklů je umožněna tolik důležitá pohyblivost. Vysedání z motocyklu a jízda na koleno jsou dovednosti, které umožňuje právě již zmíněná kevlarová streč ergonomicky umístěna v tříslech a podpaždí.

Textilní moto oblečení

Filozofie výběru správné velikosti je velice podobná jako u koženého oblečení až na to, že u textilu nedojde k následnému vytažení a tím přizpůsobení tělu. Moto oblečení by mělo přiléhat zvláště v místech, kde se nachází protektory a to z toho důvodu, aby nedošlo při pádu k posunutí či pootočení chrániče. Při zkoušení textilních bund i kalhot je vhodné zkoušet kompletní výstroj včetně obuvi, rukavic a páteřového chrániče. Textilní moto oblečení by mělo být pohodlné již při zkoušení.

UPOZORNĚNÍ - jízda na motocyklu není aktivita bez rizika!

Jízda na motocyklu není aktivita bez rizika, může dojít ke zranění nebo dokonce ke smrti. Aby jsi zmírnil toto riziko, vždy používej při jízdě na motocyklu ochrannou výstroj. Motorkář je osobně zodpovědný za nošení a údržbu této ochranné výstroje. Jestliže dojde k poškození ochranné výstroje, je nutno, v zájmu zachování požadovaných vlastností, tuto výstroj odborně opravit a nebo ve většině případech vyměnit za nové. Naše firma nenese žádnou zodpovědnost za škody, zranění a smrt při provozování aktivit i spojených s užíváním jakékoliv ochranné výstroje.