Kupní smlouva na prodej motocyklu

Aktuální kupní smlouvu pro rok 2021 včetně potřebných dokumentů najdeš v našem článku zde.

Plánuješ, že prodáš nebo koupíš motorku? Podle nových pravidel je to jedna žádost podaná na jednom registru. Ale seš si jistý, že máš připravené všechny dokumenty pro převod ? Máme pro tebe praktické info aktualizované pro rok 2019..

1. Dokumenty potřebné k převodu


- Kupni_smlouva_motocykl
- ověřená plna-moc (pokud převod na úřadě bude zařizovat jen jedna ze stran)
- originál velkého technického průkazu
- originál osvědčení o registraci vozidla (neboli malý technický průkaz)
- občanský průkaz
- pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (zelená karta), vystavené již na nového majitele
- protokol o evidenční kontrole vozidla ne starší než 30 dní
- vyplněnou Zadost-o-zapis-zmeny-vlastnika-nebo-provozovatele-silnicniho-vozidla

Pokud prodáváš jako podnikatel, musíš mít ještě navíc v originálech nebo v ověřených kopiích: živnostenský list, výpis z Obchodního rejstříku ne starší 12 měsíců a kupní smlouvu nahradíš fakturou.

Doporučujeme ke kupní smlouvě připojit i zaznam-o-technickem-stavu-vozidla (není povinný pro úřad, ale co je psáno ..  může být případně i předávací protokol)

sleva_na_nakup

2. Prodej / Koupě


To, že se kupujícímu motorka líbí, že podepíše kupní smlouvu a zaplatí peníze ještě neznamená, že si motorku může odvést. Záleží na tom, jak se spolu obě strany domluví. Prodávajícímu však doporučujeme vzhledem ke lhůtě pro převod a případně i k předcházení komplikací (viz bod 4), aby převod na úřadě zařídil sám, anebo u převodu byly obě strany. K převodu na úřadě je nutná evidenční kontrola motorky. Ze zkušeností Ti proto doporučujeme domluvit si prodej motorky tak, aby se v případě uskutečnění prodeje stihla zařídit evidenční kontrola vozidla a případně i ověření plné moci. Evidenční kontrola se dělá na vozidlo (nikoliv jako dříve na majitele). Ověřenou plnou moc budeš potřebovat v případě, že samotný převod zařídí jen jedna ze stran. Ověření plné moci můžeš provést například na poště nebo na kterémkoliv místě Czechpointu.  

 3. Úřad


Na převod máš 10 pracovních dní od převodu nebo přechodu vlastnického práva k vozidlu (pozor - když termín nestihneš, může být pokuta). Převod se provádí na úřadě s rozšířenou působností viz mapka. U převodu mohou být obě strany nebo dle dohody jen jedna ze stran, ale v tomto případě musí mít s sebou ověřenou plnou moc strany druhé. K převodu jsou potřeba všechny doklady uvedené v bodě 1. Na některých úřadech se lze objednat online systémem, na některých musíš bohužel vystát frontu :( Adresy úřadů i s kontaktními údaji Adresy-obecnich-uradu.

 4. Opatrnosti není nikdy dost


Drž se hesla v nadpisu tohoto bodu, jestliže jsi prodávající. Protože existovaly případy, kdy např. kupující zaplatil a motorku si odvezl s tím, že převod zařídí on sám (obdržel všechny potřebné doklady včetně plné moci od prodávajícího), ovšem převod neuskutečnil a prodávajícímu pak chodily pokuty, proto se zákon změnil v tom smyslu, že můžeš na úřadě s rozšířenou působností předložit doklad o převodu vlastnictví (kupní smlouvu, fakturu..) a úřad sám vyzve protistranu k vyjádření. (to platí i v opačném případě, že kupující zjistí, že prodávající je nečinný).
Jako prodávající nezapomeň zrušit tvoje povinné ručení u pojišťovny - budeš k tomu potřebovat kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna na nového majitele (kupujícího) a zároveň vrátíš originál zelené karty.

Pokud jsi kupující, určitě víš, že existují případy, kdy si koupíš motorku kradenou a pak nemáš ani motorku ani peníze. Jestli motorka není kradená, si můžeš ověřit i tady:

http://aplikace.policie.cz/patrani-vozidla/

https://cz.vindecoder.eu/

http://www.rokvyroby.cz/

 5. A na závěr ..


Veškeré výše uvedené informace jsou čerpány ze zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, z informací uvedených na stránkách Ministerstva dopravy a z našich osobních zkušeností. Postup prodeje nebo koupě motocyklu je naším doporučením nikoliv povinností a vždy záleží především na dohodě obou stran. Taktéž formuláře zde uveřejněné nejsou závazné dokumenty a mohou se libovolně upravovat dle potřeby.

JOMAXÁCI  přejí pohodovou koupi a převod motorky :)

kupní_smlouva_na_prodej_motocyklu