Jak vybrat helmu na motorku?

Helma na motorku je nejdůležitější věc z tvojí moto výbavy. Proto bys na ní neměl šetřit, hlavu máš jen jednu ! Protože každý z nás je "originál" a každému z nás pasuje na hlavě něco jiného, chceme ti předat naše 20ti leté zkušenosti při výběru správné přilby. Co je důležité pro výběr správné helmy?

 • použití helmy podle druhu motocyklu
 • model helmy
 • materiál
 • homologace
 • vybavení helmy
 • velikost helmy
 • tvar hlavy
 • tvar obličeje

Helma podle typu motorky

Podle toho, na jakém druhu motocyklu jezdíš nebo se chystáš jezdit, si vyber typ přilby. No, upřímně toto téma je značně závislé na každém z nás a jeho preferenci, představě o daném druhu motorky a vybavení k ní sedící. Ve společnosti je mnoho zažitých „klišé“, že k tomu a tomu patří to a to…  HOUBY! Záleží jenom na Tobě v čem se cítíš a co Ti sedí pro řízení tvé vysněné motorky. NA druhou stranu jsou tu výrobci helem, kteří investují miliony do vývoje a testování jednotlivých typů helem při závodech a testovacích kilometrech v běžném provozu a troufnu si říct, že vědí co dělají a jejich doporučením je občas dobré se řídit.. nebo se nechat inspirovat. Helmy dělíme na:

 • sportovní (máš rád rychlou jízdu a můžeš ji použít třeba i na závodní okruh) - typicky uzavřená helma (integrální nebo závodní) s plnou bradou, deflektorem a větracími otvory pro proudění vzduchu, ale maximální bezpečností při té nejostřejší jízdě. Povětšinou obsahuje sklápěcí plexi, někdy větrací polohu jako „SCORPION“ a vnitřní sluneční clonu a PINLOCK. 

 

Přilba SHARK SPARTAN GT Carbon Urikan DAW

 • vyklápěcí (pohodička, výlety, chopper, cruiser, cestovní enduro, větší skútr) - univerzální helma (výklopná nebo překlápěcí) s možností provozu uzavřená/otevřená, bývá v tomto směru i certifikována, záleží na typu a výrobci, také může bradový deflektor a je přívětivá k lidem co jsou nuceni nosit brýle, ochraňuje bradu, má sluneční clonu a dá se do ni aplikovat PINLOCK, což ocení nejeden cestovatel.

 

Vyklápěcí přilba Maxx FF950 silver

 • otevřená (pohodička, výlety, retro styl, chopper, cruiser, ale i skútr) - vzhledově může být sice nejvíc cool, ale díky otevřené bradě, není nejbezpečnější a nechrání tolik proti hmyzu a nečistotem při jízdě, dají se doplnit brýlemi, které mohou pomoci proti hmyzu, některé obsahují sluneční clonu. Otevřené přilby jsou vhodné spíše do města, na cesty do práce nebo do školy. U nás na e-shopu najdeš taky helmy na skútr, retro helmy na motorku, cafe racer přilby, chopper a cruiser helmy.

 

Přilba Axxis Mirage SV Solid A7 mat blue

 • enduro a cross (jízda hlavně v terénu, také pro čtyřkolky) - zajišťují dostatečné větrání, mohou být vybavené nastavitelným kšiltem a dost často se inspirují integrálním typem přilby, většinou se doplňují moto brýlemi a nebo PINLOCKEM pakliže mají plexi. V nabídce máme jak motokros helmy, tak enduro helmyhelmy na cestovní enduro a čtyřkolky.

Přilba COMMANDER CARBON AIROH

Jaký zvolit model helmy?

V naší nabídce najdeš několik značek helem a každá k rozdělení, konstrukci a celkovému stylu helmy přistupuje jinak, takže například značky SHARK nebo SCORPION mají několik typů modelů.. liší se výbavou, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny a samozřejmě i cenou. Taky je dobré zmínit, že každý výrobce = každá značka má u jednotlivých modelových řad svoji skořepinu a její výstelka může jednomu bezvadně sedět a druhého tlačit.

Dalším prodejním hitem jsou třeba stylové helmy od České značky CASSIDA, které zase svým designem vyplňuje mezeru na trhu a dotváří tvoji moto výbavu na Jawičku, cafe racer apod. Nevládneš-li zrovna velkým budgetem, ale srdce Tě přesto táhne k motorkám a zároveň nechceš jezdit ve slupce z nejbližšího supermarketu na rohu, která by obstála tak možná jako kýbl na zahradu? I v takovém případě zde máme alternativy jako jsou kvalitní značky s širokým sortimentem MAXX, AXXISS, W-TEC nebo ZED.

Jestli patříš mezi ty vyvolené, kteří mají v ŘP položku o nutnosti používání brýlí, dnes to již není překážkou. Ano jsi trošku limitován velikostí obrouček, tvarem hlavy a pojďme si říct, že ne každá helma, kterou vidíš v MOTOGP Ti prostě bude sedět nebo do ni ty brýle narveš..

Ale nezoufej, díky tomu, že do této skupiny patříme i my, snažíme se udržovat přehled na trhu a vybrané nejlepší kousky držet v naší nabídce. Pokud tedy při jízdě na motorce používáš dioptrické brýle, pak bys měl nejlépe zvolit helmu, která v sobě má přípravu na brýle, což znamená, že na vnitřních výstelkách helmy je již připraven prostor pro brýle. V našem blogu jsme tomuto tématu věnovali celý článek - přečti si, jaká helma pro dioptrické brýle je pro tebe ta pravá. A nebo druhá varianta, jelikož se pár chytrých hlav (nebylo to v NDR..) dalo před nějakým časem dohromady, napadlo je udělat výklopné helmy, které náš problém „brýláčů“ zdatně řeší a ještě při překlopení vypadají fakt stylově.

Materiál - je vlastně důležitý?

Záleží v první řadě na Tvojí preferenci, finančních možnostech a určení vybírané helmy. Všeho všudy jsou na trhu tři varianty a materiály z kterých jsou helmy, tedy jejich konstrukce vytvářeny. A odpovědí na otázku je – ano je důležitý 😊

 • Polykarbonát – nebo také pro znalejší termoplast. Helmy se z tohoto materiálu vyrábějí vstřikováním roztavených plastových granulí do formy. Jelikož se jedná o nejběžnější výrobu jedná se také o nejlevnější variantu, díky tomu, že není potřeba dalších dokončovacích prací. Tento materiál je univerzální, ovšem má nižší odolnost a větší hmotnost.
 • Kompozit – oproti polykarbonátu se jedná o mnohem pevnější a odolnější materiál, kdy je konstrukce helmy složena z více složek. Výroba je mnohem složitější z důvodu nutnosti několik operací při skládání, zalévání a tvrdnutí helmy. Tyto helmy jsou již možné použít na závody díky nižší hmotnosti.
 • Semi- kompozit – jedná se o obdobnou konstrukci s kompozitním materiálem, kde ale bylo v rámci vývoje odladěno několik produkčních kroků a skořepina je doplněna o skelná vlákna, která dodávají tvrdost celému materiálu – nejodolnější materiál, kdy při nárazu bývá nárazová energie odváděna kolem obvodu helmy.

Homologace?

Pro použití na pozemní komunikaci, ale i závodní trati je nutné, aby měla helma řádnou homologaci. V České republice aktuálně platí evropská homologace ECE 22-05. Toto označení najdeš na všech helmách, které homologaci splňují. Je na vnější straně helmy hned vedle velikosti a váhy. Splnění povinnosti homologace v EU (splňuje ECE direktivy) poznáš podle bezpečnostní nálepky na zadní straně helmy. Na zapínacím pásku pod bradou by také měl být viditelný štítek s označením E3, přičemž číslo za E je proměnné, podle toho v jaké zemi je homologace uskutečněna.

Pro příklad uvedeme, že Číslo 1 znamená Německo, 3 Itálii, 4 Nizozemsko,... 8 Českou republiku. Pásek pod bradou je takové homologační sériové číslo. Je na něm napsáno kde byla homologace uskutečněna, číslo homologace, její aktuálnost i matrikulační číslo konkrétní výrobní dávky. Ale neboj, všechny helmy v našem e-shopu homologaci mají. Takže tenhle bod je tady jen pro info, ale zase určitě dobrý to vědět.

Vybavení helmy?

U helmy za několik tisíc korun očekáváš, že bude i plně vybavena nebo při nejmenším bude držet určitý standard. Tímto standardem myslíme například přípravu na PINLOCK, sluneční clonu, větrací systém, přípravu na interkom, dofukování lícnic atd. Velká část příslušenství a náhradních dílů na helmy se dá také dokoupit zvlášť.

 • PINLOCK – je to systém dvojité vrstvy v hledí, který nám umožňuje svojí konstrukcí volně vidět i při ztížených povětrnostních podmínkách, kdy je díky této folii zamezeno mlžení plexi
 • Sluneční clona – integrovaná clona, která se vysouvá posunem ovládacího prvku na boku nebo vrchu helmy. Clona je například při použití vyklopné helmy možná použít jako určitá náhrada za plexi, při zachování proudění čerstvého vzduchu
 • Ventilace – bývá většinou osazen na konstrukci helmy v přední bradové části a horní části na temeni, má zajistit dostatečné proudění vzduchu v helmě, aby nedocházelo k zbytečnému pocení a diskomfortu při jízdě
 • Příprava na interkom - dnes již jedna z nejžádanějších součástí helmy, kdy je připraven slot v konstrukci kam stačí „cvaknout“ interkom na obal helmy a uvnitř v helmě aplikovat do připravených otvorů sluchátka a s mikrofonem
 • Dofukování lícnic – výbava některých typů a výrobců ,kdy máte možnost dle potřeby integrovanou pumpičkou dofukovat nebo odfukovat lícnice dle preference, stavu motorkáře apod.
 • Deflektory – vybavení některých helem pro úpravu odvodu vzduchu kolem helmy a zamezení hluku nebo třepání. Deflektory jsou vnitřní a vnější.
 • Systémy zapínání helem – na trhu máme tři systémy, kdy převažují první dva a to
  • DD kroužky – nejspolehlivější, závodní způsob upevnění přezky
  • Mikro přezka – plastová ozubený pásek polohovatelný v přezce, nejuniverzálnější řešení

Jak vybrat správnou velikost helmy?

Tak a tady pozor, zde bychom byli rádi, aby dočetl každý z Vás, protože není snad nic horšího než špatná velikost helmy. Určitě nechceš, aby Ti při brždění helma na hlavě putovala jak Krištof Columbus při výpravě za objevením Ameriky a nebo Tě helma tlačila tak, že se Ti po 5 minutách kroutí i palce na nohách. Helma Ti musí sedět akorát při zkoušení být spíše těsnější, jelikož se vnitřek používáním vytlačí a vybral-li jsi si helmu jako jsou například SCORPION, můžeš si výstélku přifouknout nebo odtlakovat. 

 

měření_hlavy

Jak si správně změřit obvod hlavy

 

Nejdřív je potřeba si změřit tvůj obvod hlavy. K tomu budeš potřebovat nejlépe krejčovský metr, kterým si změříš obvod hlavy nad ušima a nad obočím jak můžeš vidět dole na obrázku Tím to však nekončí, jelikož co člověk to typ obličeje a velmi důležitým faktorem pro výběr helmy je to jaký tvar hlavy a obličeje máš.

Jestli si nejsi jistý, napiš nebo zavolej, případně pošli fotku a my Ti poradíme do jaké helmy by jsi mohl/a jít.. A nebo si zaregistruj svůj čas na privátním prodeji. Marťas se Ti bude věnovat a projdete spolu naši nabídku helem a věřím, že 100% některou vyberete😊

Je důležitý tvar obličeje a hlavy?

Podle našich zkušeností je to další z důležitých parametrů při výběru helmy. Můžeš mít například podle měření obvodu hlavy velikost M, ale když máš hodně kulatý obličej a "naduclé" tváře, tak třeba otevřená helma vel. M ti může dobře sedět, ale sportovní bys už potřeboval minimálně o jedno číslo větší. Zrovna tak ti z vás, kteří mají oválný hubený obličej, pro ty jsou ideální třeba helmy od Scorpionu, kde si můžeš dofouknout lícnice a tím ti bude přilba lépe držet na hlavě 😊

 

No a toť vše, přejeme Ti dobrý výběr 😊

V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz. 

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640