Helmy na motorku a dioptrické brýle

Jakou vybrat helmu na motorku, když nosíš dioptrické brýle? Náš tester Vláďa už nějakou dobu zkouší nacpat makovici do různých přileb a sepsal pro tebe zkušenosti a tipy, jak vybrat správnou helmu :)

"Ahoj motorkáři,

v dnešním příspěvku bych se s Vámi rád podělil o mé poznatky při výběru helmy a nastínil některá specifika, když jsi stejně jako já z té části populace, která je nucena nosit brýle nebo čočky a v řidičském průkazu máš také  poznámku (01.06 Brýle nebo kontaktní čočky).

V prvním kroku je důležité si říct na jakém druhu motocyklu se chystáš jezdit a jaký styl nebo druh oblečení je ti nejbližší. Pakliže máš jasno a vybráno, kterým směrem Tě táhne tvé moto-srdce, pojďme se podívat, co Tě čeká při výběru helmy, do které se Ti pohodlně vejdou brýle.

Dalším krokem je důležité zvolit brýle jako takové, které Ti vyhovují, máš v nich dostatečně široké zorné pole, jsou Ti pohodlné, neomezují Tě v řízení a jsou dostatečně pevné pro provozování v helmě. Je zapotřebí si uvědomit, že tenké obroučky nebo dokonce vrtaná skla, jsou designově cool, ale na motorku ne zcela ideální, jelikož máš-li jakoukoliv helmu na hlavě správně nasazenou s odpovídající velikostí, vždy zde budou brýle jaksi „na těsno“. V nabídce optik samozřejmě najdeš i speciální brýle, které jsou uzpůsobené přímo na sport nebo na extrémní zacházení, místo nožiček mohou mít pásku apod., ale ruku na srdce, kdo z nás do takových brýlí investuje jednotky nebo desítky tisíc… i když čest patří výjimkám!

Jestli je tvá „oční vada“ jednodušší, zvol kontaktní čočky a máš vyhráno, ale stále je zde spousta motorkářů, kteří musí nosit brýle nebo prostě je chtějí nosit, a těm se zde pokusím poradit.

Máš-li brýle vybrané nebo definované, přichází na řadu zábava při výběru helmy…

Brýle do retro stylovek a otevřených helmem

Ok, je mi to jasné, volíš pohodu, styl na cafíčku kolem komína, kochačka, žádné závratné rychlosti, spíš si jen užít ten vítr v obličeji a mouchy na brýlích.. ?!

Většina těchto helem má již uzpůsobené žlábky po stranách v polstrování na uších tak, aby se dala provozovat jednoduše s brýlovými obroučkami a stejně jako člověk se slunečními brýlemi i my „týpci a borkyně“ co mají dioptrie, si je můžeme stylově užít. 

Některé mají i poloplexi, ale i tak doporučuji k takové helmě zakoupit šátek a dobrý čistič na plégo a hlavně na brýle… protože se bude hodit?!

Výhody: styl, vzhled, v létě dobré větrání

Nevýhody: otevřené řešení vs. havěť na cestě, nechráněná brada při pádu 

Brýle do enduro a cross přileb

Máš rád bahno, prach, špínu, divočinu a drapáky…. Budeš to mít s údržbou brýlí velmi těžké, i když i zde najdeš helmy s plexi, ale povětšinou se zde jezdí s brýlemi přes helmu, do kterých je potom ale problém dostat tvé dioptrické brýle… Tady bude potřeba hodně zkoušet a uvažovat, jestli nejde zvolit pro jízdu na moto spíš použití kontaktních čoček, případně volit menší obroučky, anebo investice do speciálních outdoor brýlí.

Výhody: specifické užití pro cross a enduro, ochrana brady, kšilt

Nevýhody: nutná kombinace s brýlemi na pásku, poškození při tvrdším zacházení

Brýle a sportovní helma?

Máš zmrzlinu, rychlost je Tvá sestra, kolenní slidery měníš každou druhou vyjížďku a Marquez by se od Tebe mohl učit? Chápu, ale i Ty nosíš brýle a potřebuješ být na cestě v pohodě a hlavně na ni vidět… Upřímně záleží velmi na volbě druhu brýlových obrouček a tvaru hlavy v kombinaci se správně zvolenou integrální helmou. Jak jsem již zmiňoval výše, většina renomovaných výrobců, které máme v portfoliu, má i integrálky uzpůsobené pro jednodušší aplikaci brýlí, kdy po stranách polstrování jsou speciální žlábky pro lepší vedení obrouček do helmy a kombinaci s interkomem tak, aby Tě nikde nic netlačilo.

Výhody: Nejbezpečnější konstrukce helmy, nejtišší řešení(záleží na výrobci konstrukci helmy)

Nevýhody: Velmi obtížná aplikace brýlí (záleží na tvaru hlavy, obrouček atd.)


Brýle do vyklápěcích přileb

Koupil sis CENDURO, naháče nebo jiný bike na pohodu a chceš to mít prostě co nejjednodušší? Právě tento druh helem je asi nejuniverzálnější a nejběžnější pro použití, když jsi nucen nosit brýle. Brýle nemusíš cpát do helmy na hulváta, ale v klidu si otevřenou helmu nasadíš na hlavu, kde máš již brýle.

Jsi-li typ jako já? Odstávající uši, velká holá a neforemná hlava, na kterou pro zachování pohodlí musíš mít kuklu, jedná se prakticky o jediný rozumně použitelný typ helmy, když nechceš řešit co vyjížďku rozlámané nožičky u brýlí nebo vypadlé sklíčko.

Momentálně jezdím vyklápěcí helmu Airoh, ale vyzkoušel jsem i Shark a Scorpion

motorkarVyklápěcí helma Airoh má pro dioptrické brýle už připravený prostor

Výhody: jednoduchá aplikace obrouček, možnost odklopení a větrání v létě, ochrana brady, styl patřící k CENDURU

Nevýhody: nutnost opatrnějšího zacházení s mechanismem a kladen důraz údržbu"


Takže jakou helmu na brýle nakonec vybrat?

Každý z nás je jiný a každému z nás vyhovuje něco jiného, v tomto stručném shrnutí jsme TI chtěli jen ukázat některé názory a naše zkušenosti z několika let provozu různých typů a druhů helem.

Při výběru helmy se prosím vždy řiď heslem: „Na helmě se nešetří a musí sedět jako prdel na hrnec“

Napiš nám Tvé zkušenosti ohledně výběru helmy, případně s čím jsi spokojený a nebo naopak, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, abychom pro Tebe mohli dále zlepšovat náš servis.

Vybíráš-li helmu nebo uvažuješ neváhej nás kontaktovat a my Ti velice rádi pomůžeme s tím, abys našel přesně to, co hledáš :)

helma_na_dioptricke_bryle

Nasazení dioptrických brýlí do helmy Shark

helma_na_dioptricke_bryle_1

Brýle skoro nasazeny díky přípravě, kterou všechny helmy Shark mají

přilba_na_dioptricke_bryle

Poslední úprava brýlí v helmě Shark

přilba_pro_dioptricke_bryle

A hotovo, brýle v helmě Shark nikde nepřekáží ani netlačí :)

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz.  V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení