Jak vybrat bundu na motorku?

Správný výběr motocyklové bundy

Jaká bunda na motorku je pro tebe ta nejlepší? Vybírej podle toho, na jaký druh motocyklu ji potřebuješ: enduro/ cestovní enduro, motocross, sportovní, naked, cestovní, chopper/cruiser, café racer, skútr. A taky podle toho, v čem se budeš cítit nejlíp, protože každému z nás vyhovuje něco jiného. Pokud nevíš správnou velikost bundy, stačí k objednávce do poznámky připsat tvoji výšku, váhu, obvod hrudníku a pasu, my vybranou bundu poměříme a zašleme tu správnou velikost. A jak se změřit se dozvíš v našem videu pod tímto článkem.

Druhy materiálů

  • kůže
  • textil

Bundy podle typu motorky

Sportovní a naked motocykly

Pro sportovní silniční, naked / sportovní motocykly padá jednoznačná volba na koženou bundu, protože ti zaručuje větší bezpečnost při pádu. Kůže má několikanásobně lepší vlastnosti proti oděru než u textilu a je pohodlnější při vyšších rychlostech, protože na tobě nikde nevlaje. Kožená bunda je těžší a je víc na tělo.

Cestovní motocykly, cestovní / silniční enduro, skútr

Pro cestovní a cestovní / silniční enduro motorky doporučujeme spíš zvolit textilní bundu, protože je univerzálnější, pohyblivější a pohodlnější.  Pokud má odnímatelnou termovložku, tak lze použít i při chladném počasí, je zpravidla nepromokavá, při nižších rychlostech pohodlnější a lehčí, takže zvládneš i procházku při zastavení třeba na dovolené, nebo na výletě. Zpravidla má i větrací otvory, které oceníš v parném létě.

MX-motocross / enduro motocykly

MX-motocross / enduro motocykly vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní bundy, které jsou většinou bez chráničů.

Chopper a cruiser motocykly, cafe racer

Pro motocykly s označením chopper nebo cruiser je možné použít jak kůži tak textil. U těchto typů motorek se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.

Jak vybrat správnou velikost moto bundy

Nejdůležitější vlastnost u bundy na motorku je schopnost chránit jezdce při pádu. Zásadní význam pro ochranu jezdce má volba správné velikosti. Obecně můžeme moto bundy rozdělit podle použitých materiálů na kožené a textilní. Obě tyto kategorie mají rozdílný způsob výběru velikosti.

Kožené bundy

Veškeré kožené bundy by měly velice těsně přiléhat na tělo, zvláště v místech, kde se nachází protektory (chrániče). Při pádu by nemělo dojít k jejich posunutí či pootočení.

Z tohoto důvodu by se měla vybírat bunda těsnější, jelikož po několika prvních použitích se kůže vytáhne a přizpůsobí tělu. Při zkoušení bundy, je vhodné zkoušet na jednu slabou vrstvu, a to včetně páteřového chrániče a rukavic. Nejtěsnější při zkoušení jsou kožené bundy od motocyklové kombinézy. Jejich střih je přizpůsoben pro jízdu na motocyklu (přikrčená jezdecká pozice). Přesto však nesmí bunda jezdce omezovat v pohybu. Tomu je samozřejmě přizpůsobena i technologie výroby. Jsou to například kratší rukávy (volné místo je překryto rukavicemi), které umožňují pohyblivost zápěstí, a flexibilní prvky, bez kterých se neobejde žádná moderní motocyklová bunda od kombinézy. Díky těmto prvkům (kevlarové streči) je jízda na motocyklu pohodlná a navíc u moderních supersportovních motocyklů je umožněna tolik důležitá pohyblivost.

Textilní bundy

Filozofie výběru správné velikosti je velice podobná jako u kožené bundy, až na to, že u textilu nedojde k následnému vytažení a tím přizpůsobení tělu. Textilní oblečení by mělo přiléhat zvláště v místech, kde se nachází protektory, a to z toho důvodu, aby nedošlo při pádu k posunutí či pootočení chrániče. Při zkoušení textilních bund je vhodné zkoušet na jednu slabou vrstvu, a to včetně páteřového chrániče a rukavic. Textilní bunda by měla být pohodlná již při prvním zkoušení.

Doporučení

Pro lepší komfort je dobré nosit pod motocyklovou bundu funkční prádlo. Najdeš ho u nás v sekci Funkční prádlo

Údržba bundy

Pro dosažení dlouhé životnosti a správné funkčnosti bundy je dobré věnovat zvýšenou pozornost při jejím ošetření a dodržovat výrobcem stanovené pokyny:

  • bundu čisti nejlépe po každé jízdě od much (mrtvolek) vlažnou vodou a použij houbičku nebo hadřík
  • pro případné čištění bundy v žádném případě nepoužívej rozpouštědla ani jiné podobné chemické látky,
  • když máš promáčenou textilní bundu, nech ji přirozeně uschnout na ramínku, rozhodně ji nedávej na přímé slunce a taky mimo dosah tepelného zdroje, textilní bundu můžeš klidně vyprat v pračce, ale pouze na 30°C a s tekutým pracím prostředkem. Po vysušení použij na textil impregnační spray
  • když máš promáčenou koženou bundu, nech ji přirozeně uschnout volně loženou (nedávat na ramínko, došlo by k vyvěšení kůže!), rozhodně ji nedávej na přímé slunce a taky mimo dosah tepelného zdroje, koženou bundu nikdy nedávej do pračky! Po vysušení je dobré na koženou bundu použít balzám na kůži

Skladování bundy

  • bundu skladuj vždy v suché místnosti
  • dodržuj dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů
  • skladuj mimo dosah slunečních paprsků a při dlouhodobějším skladování ošetři vhodnou impregnací dle typu materiálu

Upozornění

Jízda na motocyklu je sice veliká zábava, ale taky dosti riziková činnost. Může při ní dojít ke zranění nebo dokonce ke smrti. Abys zmírnil toto nebezpečí, vždy používej při jízdě na motocyklu ochranné motooblečení. Každý motorkář je osobně zodpovědný za nošení a údržbu svého oblečení na motorku. Jestliže dojde k poškození, je nutno v zájmu zachování požadovaných vlastností toto moto oblečení nechat odborně opravit nebo ve většině případů vyměnit za nové !

Zdraví máš jenom jedno, tak na to mysli


Dobrý výběr ti přejí JOMAXÁCI

V případě jakýchkoliv dotazů piš info@motojomax.cz nebo volej Marťase 606 610 227

Sleduj nás taky na facebooku nebo na instáči s hashtagem #motojomaxcz. 

 facebook_motojomax  logo_instagram_male   linkedin_motojomax        youtube-1837872_640