Desatero motorkáře

Desatero, jak jezdit na motorce bez nehod.


Z jízdy na motorce má většina z nás skvělý svobodný pocit. Je to super odreagování od běžných starostí a pro někoho je to i vyplavení adrenalinu. Není to ale zábava bez rizika a s tím bys taky měl/a počítat. Nebezpečí totiž na tebe může čekat doslova na každém metru nebo za každou zatáčkou. O to důležitější je prevence. Jezdíme na motorkách už přes 30let a z diskusí zkušených motorkářů, kteří mají něco najeto, jsme sepsali tzv. Motorkářské desatero.

Heslo dne: "Buď stále ve střehu"

 

1.    Vyjezdit se

Vždy začni s motorkou se slabším výkonem a postupně přidávej a zvykej si na rostoucí výkon (není ostuda jezdit na slabší motorce)

2.    Předvídat

To ti řekne každý zkušený motorkář. Číst situaci na silnici v každém okamžiku je určitě to nejdůležitější pro bezpečnou jízdu

3.    Dodržovat pravidla

Chápeme, že rychlostní limity se na motorce lehce překračují, ale dodržovat rychlost v obci a zbytečně neriskovat je základ

4.   Nepodcenit vybavení

Frajeři a frajerky, kteří se jedou svézt na motorce v tričku a pantoflích, si koledují. Špatně pro ně může dopadnout i nehoda v malé rychlosti. Zkušený motorkář a motorkářka nikdy nevyjede bez motocyklového oblečení a motochráničů.

5.   Přizpůsobit jízdu počasí a stavu vozovky

Když řídíš auto, tak déšť často ani nevnímáš, na motorce je to jiné. Brzdná dráha motorky je delší, stabilita v zatáčkách jiná a jízdní vlastnosti motorky jsou také podstatně jiné. Nikdy nepřeceňuj své možnosti.

6.    Technický stav motorky

Kontrola před každou jízdou by měla být samozřejmostí.

7.   Vyhnout se dárcům

Motorkáři a motorkářky často jezdí ve skupinách, vybrat si tu správnou partu s rozumným a přirozeným vůdcem ti zpříjemní vyjížďku (pokud skupině nestačíš, tak se nesnaž jet, jak se říká přes VIN, to může špatně dopadnout)

8.    Český komplex

Silné auto = motorka? Chápeme, že je někdy těžké být v klidu a nenechat se vyprovokovat, ale vždycky počítej s tím, že auto má v zatáčkách větší stabilitu a taky lepší brzdy.

9.  Stav mysli

Někdo si jede na motorce vyčistit hlavu a někoho starosti odvádějí od soustředění. Sám musíš vyhodnotit, zda se na řízení dokážeš náležitě soustředit. 

10.  Štěstí

Další často používaná věta zkušených motorkářů a motorkářek je "sakra, to jsem měl/a dneska štěstí". Plno z nás již určitě zažilo krizovou situaci na motorce a abys sebou neplácl/a potřeboval/a jsi velkou kupu štěstí. Ale na štěstí raději nikdy nespoléhej, nemuselo by se to příště vyplatit.

 

Přejeme Vám všem mnoho šťastných kilometrů bez nehod a slunce nad hlavou.

JOMAXÁCI

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení