Jak přihlásit novou motorku

Udělal/a sis radost a pořídil/a novou motorku? A co všechno budeš potřebovat k přihlášení motorky na úřadě? Jaké dokumenty? Máme pro tebe praktické info aktualizované pro rok 2021..

1. Dokumenty k přihlášení


Při koupi nového motocyklu/skútru/ATV dostaneš do ruky od prodejce fakturu = daňový doklad a originál velkého technického průkazu. Pak si musíš vybrat pojišťovnu, u které si na nový motocykl sjednáš pojištění odpovědnosti (povinné ručení).

K přihlášení nové motorky nepotřebuješ záznam o technické prohlídce ani potvrzení o evidenční kontrole!

Takže si s sebou na úřad připrav:

- fakturu/daňový doklad
- originál velkého technického průkazu
- občanský průkaz
- pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (zelená karta)
- vyplněnou Zadost-o-zapis-silnicniho-vozidla-do-registru-silnicnich-vozidel

Pokud motorku kupuješ pro podnikání jako OSVČ, budeš k přihlášení potřebovat i Živnostenský list a Osvědčení o registraci na Finančním úřadě.

Pokud motorku kupuješ pro podnikání jako právnická osoba, budeš k přihlášení navíc potřebovat kromě Živnostenského listu, Osvědčení o registraci na FÚ ještě  Výpis z obchodního rejstříku.

sleva_na_nakup
 

2. Úřad


Na převod máš 10 pracovních dní od koupě (pozor - když termín nestihneš, může být pokuta). Registrace se provádí na úřadě s rozšířenou působností viz mapka. K převodu jsou potřeba všechny doklady uvedené v bodě 1. Na některých úřadech se lze objednat online systémem, na některých musíš bohužel vystát frontu :( Adresy úřadů i s kontaktními údaji Adresy-obecnich-uradu.

3. Poplatky

Při registraci motocyklu se poplatky liší podle kubatury. Motocykl do 50 cm3 je za poplatek 300 Kč. Registrace motocyklu nad 50 cm3 včetně motocyklu s přívěsným nebo postranním vozíkem nebo motorové tříkolky, popřípadě motorové čtyřkolky je za poplatek 500Kč.

4. První technická prohlídka po registraci

Při registraci nového motocyklu/skútru/ATV jdeš na první technickou prohlídku až po 6 letech.
 

5. A na závěr ..


Veškeré výše uvedené informace jsou čerpány ze zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, z informací uvedených na stránkách Ministerstva dopravy a z našich osobních zkušeností. Postup přihlášení nového motocyklu je naším doporučením nikoliv povinností. Taktéž formuláře zde uveřejněné nejsou závazné dokumenty a mohou se libovolně upravovat dle potřeby.

JOMAXÁCI přejí bezproblémové přihlášení:)

Pokud bys v budoucnu chtěl/a motorku prodat nebo koupit jinou ojetou, máme pro tebe připravené rady jak postupovat - více info v našem blogu "Kupní smlouva na prodej motocyklu"


kupní_smlouva_na_prodej_motocyklu

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení